През май делът на държавния дълг към прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП) се повишава до 29,3% в сравнение с нивото от 29,2% през април, показват данните от актуалния месечен бюлетин на Министерството на финансите (МФ).
Графика: Министерство на финансите
В края на петия месец от годината в абсолютно изражение държавният дълг възлиза на 13,371 млрд. евро. Вътрешните задължения са в размер на 3,542 млрд. евро, а външните - за 9,829 млрд. евро.
Делът на вътрешния държавен дълг е 7,8%, а на външния държавен дълг - 21,5%. В структурата на общите държавни задължения вътрешните заемат дял от 26,5%, а външните - от 73,5%.
Валутната структура на дълга към края на месеца се разпределя както следва: 78,8% е в евро, 20,4% в левове, 0,6% в щатски долари и 0,3% в други валути.
Лихвената структура на държавния дълг показва, че 5,37% от дълга е с плаващи лихви, а 94,63% от задълженията са с фиксирани лихви.
По матуритет на дълга в обращение към 31 май 2016 г. 58,87% е за над 10 години, 26,92% е за период между 5 и 10 години, а 14,21% е за срок от 1 до 5 години.
Същевременно извършените плащания по държавния дълг през май са в размер на близо 32,4 млн. евро. От началото на 2016 г. са платени 659,3 млн. евро, от които 491 млн. евро погашения и 168,2 млн. евро лихви. Регистрира се превес на погашенията по държавните ценни книжа, емитирани за финансиране на бюджета, и платените лихви по облигациите, емитирани на международните капиталови пазари.
Във валутната композиция на плащанията от началото на годината най-съществен е делът на тези в евро - 60,1%, следван от тези в лева - 38,2%, и в щатски долари - 1,7%.
Към края на май номиналният размер на държавногарантирания дълг* възлиза на 285,5 млн. евро, от които 253,5 млн. евро външни и 32 млн. евро вътрешни държавни гаранции. В номинално изражение дългът бележи намаление спрямо предходния месец приблизително с 6,4 млн. евро. Съотношението държавногарантиран дълг към БВП е 0,6%.
* По силата на чл. 18 от Закона за държавния дълг държавногарантираният дълг представлява всички финансови задължения, за които Министерският съвет е издал гаранции от името и за сметка на държавата при спазване на изискванията на Конституцията.
На вътрешния пазар държавата предоставя гаранции по силата на Закона за студентското кредитиране, а по външните задължения – за проекти към Световната банка, Европейската инвестиционна банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и други.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове