Кредитите за неправителствения сектор в България нарастват с 0,46% до 50,189 млрд. лв. в края на юли 2016 г. спрямо 49,961 млрд. лв. към юни 2016 г., сочи паричната статистика на Българска народна банка (БНБ).
През юли те се увеличават на годишна база с 0,003% спрямо 0,6% годишно понижение през юни 2016 г. Изменението в размера на кредитите за неправителствения сектор е повлияно от нетните продажби на кредити от други парично-финансови институции, чийто обем за последните 12 месеца е 180,9 млн. лева.
Кредитите за нефинансови предприятия се понижават с 0,6% на годишна база през юли 2016 г. и в края на месеца достигат 30,492 млрд. лв. Въпреки това на месечна база те нарастват с 0,56%, или 176,8 млн. лв.
Към края на седмия месец от годината отпуснатите кредити за домакинствата са за 18,229 млрд. лв. Спрямо същия месец на 2015 г. те намаляват с 0,4%, а на месечна база се увеличават с 0,3%, показват изчисленията на Investor.bg.
Годишно изменение (%)
Таблица: БНБ
В края на отчетния месец жилищните кредити са в размер на 8,734 млрд. лв. и нарастват на годишна база с 0,6%. Спрямо миналия месец те се увеличават с 0,23%, или 20,5 млн. лв.
Потребителските заеми възлизат на 7,279 млрд. лв. и се понижават с 1,1% спрямо юли 2015 г. при 1,3% годишно намаление през юни 2016 г. В сравнение с юни потребителското кредитиране расте с 0,4%, или 29,1 млн. лв.
На годишна база другите кредити се увеличават със 7,9%, като достигат 786,6 млн. лева.Кредитите, предоставени на финансови предприятия, са в размер на 1,468 млрд. лв.
Статистиката на БНБ показва още, че нетните чуждестранни активи са в размер на 49,995 млрд. лв. в края на юли, като нарастват с 2,96% спрямо края на юни 2016 г. На годишна база през юли ръстът достига 24,7%.
Чуждестранните активи се увеличават със 17,2% на годишна база, като достигат 58,589 млрд. лв. Чуждестранните пасиви са за 8,594 млрд. лв. и на годишна база намаляват с 13%.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък