Българската Сметна палата беше избрана от Република Македония да ръководи изпълнението на туининг проект, с който върховната одитна институция на Македония да подобри административния си капацитет и да повиши ефективността на одитите си.
За изпълнението на дейностите по туининг проекта „По-нататъшно подобряване на административния капацитет и ефективността на външния одит на Сметната палата“ българската Сметна палата ще бъде подпомагана от хърватската.
„Между двете институции е договорен консорциум и се подписа споразумение, в което партньорите потвърждават своята готовност да обединят усилията си и проектът да бъде завършен за 21 месеца, като стойността му е 1,4 млн. евро”, съобщи председателят на Сметната палата на Република България Цветан Цветков.
Той и генералният одитор на Върховната одитна институция на Република Хърватия Иван Клешич сложиха подписите си под споразумението.
Цветан Цветков очаква македонските партньори да постигнат капацитет, с който ще допринесат за присъединяването на страната си в ЕС.
Председателят на българската Сметна палата напомни, че с македонските си колеги споделят едни и същи ценности за развитието на обществото, като целта е да се допренесе за качествен и достоен живот на гражданите.
Ръководството на консорциума се поема от българската Сметна палата, която ще докладва на Европейската комисия за изпълнението и напредъка по проекта.
Областите, в които с македонските одитори ще бъдат споделени знания, опит и добри практики, натрупани в условията на членство в ЕС, включват подобряване на одитната дейност и методология в съответствие с Международните стандарти на върховните одитни институции, създаване на механизъм за взаимодействие с парламента, укрепване на капацитета в IT и комуникацията.
“Българската сметна палата премина през годините по пътя от обучаван „студент“ и сега се превръща в обучител. За своето институционално развитие и укрепване тя осъществи няколко международни проекта с подкрепата на европейски програми”, посочи Цветан Цветков.
Вяра Ангелова, ръководител на туининг проекта, обяви, че той е предизвикателство за всички, които участват в него, и е убедена, че с него ще се допринесе за просперитета на македонското общество.


Почина един от най-популярните японски актьори
Радев отличи огнеборци и доброволци, участвали в овладяването на пожари през лятото
От Черно море излязоха с важна информация за мача с ЦСКА
Вижте резултатите от официалния кантар на SENSHI 29
ФИФА с нововъведение за засадите на световното по футбол
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Ралито на китайските акции изостава от американските
САЩ лобират срещу плана на ЕС за отпускане на заем в подкрепа на Украйна
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
ЕК глоби Х, социалната мрежа нарушавала правилата за прозрачност
Кметът на район "Изгрев" съобщава за саботажи с боклука
Гръцките фермери затвориха и ГКПП "Капитан Петко Войвода"
Ампутираха левия крак на бащата на Меган
преди 8 години ТЕЗИ ПЪК НАМЕРИЛИ КОЙ ДА ГИ ОБУЧАВА НА ОДИТ. Одита на КТБ извършен малко преди банката да се срине е показателен за това какво представляват нашите ОДИТОРИ.НАМЕРИЛИ И ТЕЗИ ПРИ КОГО ДА СЕ ОБУЧАВАТ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар