Текущата и капиталова сметка на България през януари е положителна и възлиза на 161,8 млн. евро. Това е ръст на резултатите, тъй като година по-рано страната ни отчете дефицит от 123,2 млн. евро. Според предварителните данни на Българската народна банка (БНБ) през първия месец на тази година салдото по текущата сметка е на плюс с 88.7 млн. евро, докато година по-рано излезе на минус със 139,4 млн. евро.
Търговското салдо за януари 2019 г. е на отрицателна територия с 64,5 млн. евро, като преди година отново имаше дефицит от 205.5 млн. евро.
В първия месец на тази година изнесените български стоки са за 2,336 млрд. евро, като експортът расте с 8,4% (180,2 млн. евро) спрямо година по-рано. За сравнение износът за януари 2018 г. се увеличи с 13,9% на годишна база.
През януари са внесени стоки за 2,400 млрд. евро, при годишен ръст от 1,7% (39.2 млн. евро), отчитат в централната банка. Импортът през миналия януари отбеляза ръст от 20% на годишна база.
Салдото по услугите е положително в размер на 110,1 млн. евро, като преди година отново беше на плюс с 91,9 млн. евро.
Салдото по статия Първичен доход (която включва доход, свързан с факторите на производството (работна сила, капитал или земя), данъци върху производството и вноса и субсидии) е на положителна територия с 10,6 млн. евро. За сравнение, през януари 2018 г. то беше на минус с 67,8 млн. евро
Салдото по статия Вторичен доход (която отразява преразпределението на доход) е положително в размер на 32.5 млн. евро, като година по-рано пак беше на плюс с 42 млн. евро.
Капиталовата сметка през януари е положителна в размер на 73,1 млн. евро, като преди година пак излезе на плюс с 16,3 млн. евро
Финансовата сметка е на минус с 32,8 млн. евро, като преди година стойността ѝ отново беше отрицателна и възлезе на 121,1 млн. евро
Салдото по статия Преки инвестиции, представена съгласно изискванията на шестото издание на Ръководство по платежен баланс и международна инвестиционна позиция, е положително в размер на 448,2 млн. евро при отрицателно салдо от 224,5 млн. евро през януари 2018 г.
Преките инвестиции – активи се понижават с 49 млн. евро, докато преди година отбелязаха увеличение с 81,9 млн. евро.
Преките инвестиции – пасиви намаляват с 497,2 млн. евро, докато през първия месец на миналата година се увеличиха с 306,4 млн. евро.
Резервните активи на БНБ се понижават със 715,2 млн. евро (1.2% от БВП), като преди година намалението беше 1,358 млрд. евро.


Димитър Стоянов: Не очакваме атака от Иран срещу България
Спартак спечели с 3:0 дербито на Варна
Продължава издирването на Ивана от Дупница две години след изчезването й
Голямо задръстване близо до Варна заради катастрофа
Радан Кънев с остра атака срещу кабинета на Румен Радев
Български стартъп прави революция в домашните ремонти чрез AI
Арабските държави се готвят за планина от дълг, за да заобиколят Ормузкия проток
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Украйна атакува ирански кораб, ударът нямало да остане без отговор
България има находища, които да обезпечат газа на Европа поне за 100 години?
Тайната на Амал Клуни за перфектна фигура
Застреляха нападателя, който уби човек и рани 29 души на прайда в Берлин
България е с пет медала от Световното по карате в Румъния