IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лидерите на еврозоната обсъждат Пакта за стабилност днес

Очаква се разговорите да доведат до финално изготвяне на мерки срещу финансови кризи, които да бъдат обсъдени на следващия Европейски съвет

08:45 | 14.03.11 г.
Автор - снимка
Създател
Лидерите на еврозоната обсъждат Пакта за стабилност днес

Държавните и правителствените ръководители на страните от еврозоната ще се срещнат днес в Брюксел по покана на председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Те ще обсъдят Пакта за еврозоната и възможностите за укрепване на координацията по отношение на конкурентоспособността.

В поканата до лидерите Ромпой отбелязва, че очаква утре да бъде постигнато принципно съгласие по въпросите, които по-късно да стигнат до официално решение на насрочения за края на месеца редовен Европейски съвет.

Председателят на съвета изразява очакване да бъдат отчетени постигнатите резултати от мерките, предприети в отговор на дълговата криза в еврозоната, както и да приключи работата за предстоящия съвет на 24-25 март.

В срещата ще участва и председателят на Европейската централна банка /ЕЦБ/, се отбелязва в поканата, изпратена от Ромпой до лидерите.

На 11 март страните от еврозоната приеха Пакта за еврото, с който се установява по-тясна координация на икономическите политики в интерес на конкурентоспособността и сближаването.

Пактът ще бъде представен на Европейския съвет на 24-25 март.

Очаква се държавите от ЕС извън еврозоната да заявят дали желаят да участват в Пакта.

Държавите от еврозоната посочват първите мерки, които се ангажират да приложат в рамките на Пакта през следващата година. Държавните и правителствените ръководители приканиха на срещата в петък министрите на финансите да завършат преди края на март работата по Европейския механизъм за стабилност и Европейския инструмент за финансова стабилност.

Европейският механизъм за стабилност ще разполага с общ реален капацитет за отпускане на заеми от 500 милиарда евро. По време на прехода от Европейския инструмент за финансова стабилност към Европейския механизъм за стабилност консолидираният капацитет за отпускане на заеми няма да надхвърля тази сума.

Ефективният капацитет на Европейския механизъм за стабилност за отпускане на заеми ще се осигурява от прилагане на подходящо съчетание от внесен капитал, капитал с подлежащо на поискване изплащане и гаранции.

Ще бъде установен график за постепенно внасяне на капитала при пълно зачитане на националните парламентарни процедури, се посочва в документите за срещата. До влизането в сила на Европейския механизъм за стабилност, договореният капацитет на Европейския инструмент за финансова стабилност от 440 милиарда евро ще бъде напълно осигурен, решиха преди дни лидерите от еврозоната.

Европейският механизъм за стабилност ще предоставя финансова помощ при поискване от страна от еврозоната и когато се прецени, че такава намеса е необходима за запазване на стабилността на зоната. Всички решения ще се вземат с единодушие, според анализ на устойчивостта на дълга на съответната държава, изготвен от Европейската комисия и МВФ при взаимодействие с ЕЦБ.

Финансовата помощ ще бъде под формата на заеми, обвързани с условия по програма за макроикономическа адаптация.

Европейският механизъм за стабилност и Европейският инструмент за финансова стабилност могат по изключение да се намесват на първичния дългов пазар в контекста на програма със строги условия.

Всички държави от зоната ще въвеждат конкретни планове, съобразени с правилата на ЕС за държавите помощи, които да се използват за всички банки, показващи слабости при стрес-тестовете, които ще приключат до лятото.

Държавните и правителствените ръководители от еврозоната постигнаха съгласие да бъде проучено и доразвито въвеждането на данък върху финансовите сделки на равнище еврозона, ЕС и в международен план.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:15 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още