Европейската комисия призова страните от Европейския съюз да положат големи усилия, за да спрат до 2020 година разрушаването на биоразнообразието, разпространяващо се по тревожен начин. Към тази кауза трябва да бъдат приобщени все повече селскостопански производители и рибари, предаде Франс прес.
Представяйки новата стратегия, европейският комисар за околната среда Янез Поточник предложи бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП) да включва преки помощи, отпускани при условие, че получателят им взима мерки за опазване на околната среда, задължителни за всички селскостопански производители, а не прилагани по желание.
Поточник представи няколко цели за спиране на загубата на биоразнообразие до 2020 година, но призна, че предишните цели, набелязани до 2010 година, не са изпълнени.
Така до 2020 година трябва изцяло да бъдат прилагани съществуващите закони в областта на опазването на околната среда, да се подобрят екосистемите и да се възстановят поне 15% от разрушените екосистеми, земеделските и горските сектори да развиват по-устойчива дейност, да се експлоатират по по-устойчив начин резервите от ниска горска растителност и да се води борба с превземащите нови площи видове.
В сферата на рибарството Поточник предлага да се извършва само улов на риба в количества, които не застрашават способността на видовете да се репродуцират, като до 2015 година да бъде установена точка на равновесие, представляваща равнище на "устойчив максимален добив".
Все още са необходими спешни действия, тъй като едва 17 процента от защитените от европейския закон биотопи и видове са добре защитени. В същото време около 25 на сто от европейските животински видове - бозайници, земноводни, влечуги, птици и пеперуди са застрашени от изчезване, според комисията. Около 88% от улова на риба за търговски цели е в свръхексплоатация.
Европейският комисар подчерта, че защитата на биоразнообразието представлява и икономическо предизвикателство, припомняйки, че опрашването на растенията от насекомите, което все повече намалява в Европа и по света, има икономическа стойност, възлизаща на 15 млрд. евро годишно в ЕС.
(БТА)


ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Рашков: Няма хипотеза, според която политик да е заплашван 20 години
Той живее с Алиса в Страната на чудесата: 36 психолози искат импийчмънт на Тръмп
Йотова: За справянето с насилието е нужда и обществена нетърпимост
Слънчевите панели са най-големият източник на ток в Европа през лятото