Представители на държавите от групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР) ще се срещнат на 22 септември, за да обсъдят координирана помощ за Европа в условията на дългова криза, пише електронното издание EUObserver.com.
Китай и САЩ неколкократно призоваха европейските лидери да вземат мерки срещу разпространението на дълговите проблеми, допълва EurActiv.com.
“Следващата седмица ще се срещнем във Вашингтон, за да решим как да помогнем на Европейския съюз да се измъкне от тази ситуация“, коментира финансовият министър на Бразилия Гиду Мантега.
Страните обмислят да увеличат вложенията си в деноминирани в евро дългови книжа.
Според бразилския бизнес ежедневник „Valor" държавите от БРИКС подготвят план, който далеч надхвърля границите на Европа. Плановете на страните са да подпомогнат стабилизирането на световната икономика.
Изданието пише, че все пак развиващите се страни ще „играят на сигурно“, като ще увеличат инвестициите си в по-силните европейски държави, например Германия и Великобритания.
Междувременно Тhe Financial Times съобщи, че Италия се опитва да привлече китайски инвеститори в дълг. Според изданието финансовият министър Джулио Тремонти се е срещнал с шефа на China Investment Corporation, за да обсъдят възможността Пекин да изкупува италиански облигации.
Инвеститорите продължават да бъдат скептични за способността на лидерите на страните от еврозоната да решат дълговите проблеми на държавите си. Кредитните пазари залагат, че шансът Гърция да фалира е над 90%, затова и на последния аукцион на италиански петгодишни дългови книжа отново беше поискана рекордно висока лихва.


Жълт код във Варна заради много студено време
Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
Унгарската Mol ще купи дела на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
Mazda спира два от малките си модели
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Екокатастрофа до Карлово, хиляди мъртви риби
Ким Чен-ун уволни вицепремиер заради "некомпетентността" на чиновниците
Александър Маринов: Не виждам партньор на Радев от партиите в сегашния парламент
Снежна буря в САЩ доведе до катастрофа със 100 превозни средства
Мароко сезира ФИФА за изваждането на Сенегал на финала
преди 14 години То май стана така, че по-голямата част от Европа дефакто е живяла в изкуствено висок стандарт. Така, че определено Европа заслужава шамар. ... по четирите бузи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Болен здрав носи :DНе виждам защо страни с по-нисък стандарт ще инвестират средства в дългове на страни с по-висок стандарт. Да могат ония да ядат и пият на гърба на други? Да не им е изпила чавка мозъка? Оставете европата да се спасява. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Шамар за Европа. Интересно как ще реагира Меркел. Дали ще преглътне гордостта и ще приветства Европа да бъде спасявана от развиващи се държави. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Великобритания сред силните европейски държави? Някой май е проспал последните години... отговор Сигнализирай за неуместен коментар