Днес Европейската комисия одобри данъка върху финансовите транзакции в размер от 0,1 на сто за облигациите и акциите и 0,01 на сто за деривативните инструменти. Планът за въвеждане на данъка бе представен днес от председателя на европейската комисия Жозе Мануел Барозу в годишната му реч "За състоянието на съюза" пред Европейския парламент.
"Горд съм да обявя, че днес Европейската комисия прие предложението за облагане на финансовите транзакции", заяви председателят на ЕК, цитиран от ДПА.
Ако бъде приет и от отделните страни, данъкът ще бъде въведен в целия ЕС от 2014 година.
Предложението на ЕК е данъкът да обхваща само сделките с участие на финансовите институции. Целта е данъчно облагане на финансовия сектор, а не на неговите клиенти. Стремежът е данъкът да обхване 85 на сто от сделките между финансовите институции.
Ако обаче домакинствата и предприятията купуват или продават финансови продукти, финансовите институции могат да прехвърлят данъка. Например за закупуване на акции на стойност 10 000 евро, банката може да начисли такса 10 евро, която не е прекомерна.
Въвеждането обаче трябва да бъде одобрено с единодушие, което означава, че всяка страна членка ще може да наложи вето на предложението. В съобщение до БТА ЕК представя следните общи правила за данъка върху финансовите сделки и отговаря на често задавани въпроси.
Защо се предлага подобен данък, какви ще са ставките и как ще става събирането - научете от официалната позиция на ЕК, публикувана на следващите страници


НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Затъмнението с българска следа: как МиГ-21 се превърна в летяща обсерватория
Нищожна част от всички украински бежанци в ЕС се намират в България
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Парис Хилтън показа как прекарва лятото си с децата
Заради заплахата от Путин: Германия дава безпрецедентни правомощия на шпионите си
Марго Роби сваля розовите очила, продължението на "Барби" е под въпрос
45-годишния модел Алесандра Амброзио се сгоди
преди 14 години Тези кого си мислят че лъжат? Всеки данък накрая удря крайният потребител. Едно време така ни лъжеха че ДДСто било за фирмите а не за хората ХА ХА! Искам да останат САМО целеви данъци. Пътен данък, данък смет ...нека въведат данък Парламент, данък Полиция, данък Пожарна, но да знам като плащам нещо, къде отиват тези пари. Е няма такава наглост. Изкарал съм си пари, взема ми се ДОД (или данък печалба там, кога как дойде). После обаче, на всяка покупка, която правя, айде и ДДС. Като си купувам някакъв актив, айде данък та и такса. Като го продавам, айде пак данък та и такса. Така не се излиза от криза, Излиза се, като се направи така, че парите да отиват при тези, които измислят и създават нещо, а не при бюрократите, които после да ги разпределят както намерят за добре (най-вече за тях самите) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Да въвеждаш данък върху облигациите, в момента когато се оплакваш от липса на дългосрочно финансиране, е някаква евро форма на шизофрения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години браво. а досега защо е нямало такъв? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Чиновници... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години С едната ръка хващат бизнеса за гърлото, а с другата ще го потупват насърчително по рамото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар