Испанският бюджетен дефицит се е увеличил до 4,04% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната за първото полугодие, показват данни на централното правителство в Мадрид, цитирани от The Wall Street Journal.
За сравнение, в периода януари – юни 2011 г. дупката в хазната на Испания е била 2,6% от БВП.
Увеличението властта на Пиренеите обяснява с по-високите трансфери към испанските провинции. Все пак от правителството на Мариано Рахой подчертават, че са на път да постигнат поставените от европейските им партньори бюджетни цели.
На пресконференция днес зам.-министърът на финансите на Испания Марта Фернандес Курас каза, че приходите в хазната са се увеличили с 2% през първото шестмесечие в сравнение със същия период на миналата година.
Държавните разходи обаче са скочили с 19%, показват данните на правителството. Трансферите към автономните области са се увеличили с 38 на сто, но по думите на зам-министъра се очаква да намалеят през второто полугодие.
Марта Фернандес допълни, че наскоро приетите бюджетни съкращения на стойност 65 млрд. евро, които ще се изпълняват в следващите две години и половина, ще помогнат на страната да намали бюджетния си дефицит до 6,3% през настоящата година от 8,9% през 2011 г.
"С всички мерки, взети от това правителство, и с очакването, че високите регионални трансфери ще намалеят през втората половина на годината, ние сме сигурни, че бюджетните цели ще бъдат постигнати", коментира Фернандес.
Тя обаче призна, че продължаващата рецесия значително затруднява работата на правителството при постигането на фискалните цели, тъй като приходите остават под планираното. Постъпленията от ДДС например са се сринали с 10% през първото шестмесечие, което е доказателство за свитото потребление в Испания.
Лихвените плащания по дълга са друга причина за безпокойство, тъй като те са нараснали с 33% до 11,9 млрд. евро през първото полугодие, което е почти половината от приходите от ДДС в испанската хазна.
Представените днес данни обаче не включват статистиката за финансовото състояние на испанските провинции, а то също се включва при изпълнението на фискалните цели, отбелязва изданието.
Преди дни от Международния валутен фонд (МВФ) предупредиха, че правителството на Испания може да изгуби достъпа си до пазарите, ако не изпълни бюджетните цели. Фондът освен това занижи прогнозата си за икономическия растеж на Испания през следващите две години. За 2012 г. очакванията са БВП на страната да се свие с 1,7%, а не с 1,5%. От МВФ прогнозират, че икономическият спад ще продължи и през 2013 г., като тогава БВП на Испания ще се понижи с 1,2%.


България загуби последния си мач на Евро 2026 по водна топка във Варна
Близо 5000 фиша и 500 акта написа КАТ за ден
Откриха тонове пипер от Северна Македония с пестициди
Подарък: „Синята зона“ няма да работи през целия уикенд за празника на Варна
Екстрадират варненец, пребил и опитал да удуши жена в Германия
Чуждестранният капитал се връща в Азия, Китай пренасочва AI потоците
Фараж запазва мястото си в британския парламент след частичните избори
Какво следва след победата на Фараж на частичните избори?
Фараж победи Граф Бинфейс на частичните избори в Клактън
Банкерите вече виждат сериозни пари в крипто - за останалите е крипто зима
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1 в края на месеца
Времето утре: Топло, вероятността за валежи е малка
В кадър: Мариус Куркински става ангел в новия български филм "Софѝя"
Помните ли момченцето от сензацията “Baby Shark”? Сега е K-pop звезда
Жулиен Риков преди SENSHI: Всичко е здрава работа в залата
Костадинов атакува Радев, че е дал АМ "Черно море" на Турция