IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Меркел: Европа трябва да работи много, за да запази щедрата си социална система

Нужни са повече разходи за изследвания и образование и реформа на трудовия пазар и данъчната система, подчертава немският канцлер

12:45 | 17.12.12 г. 34
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Ангела Меркел. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Ангела Меркел. Снимка: Ройтерс

Европа ще трябва да „работи много упорито“, за да запази най-щедрата социална система в света и да остане конкурентоспособна в световен мащаб, заявява германският канцлер Ангела Меркел в интервю за британския вестник Financial Times.

Ключът за способността на Европа да преодолее предизвикателството на глобализацията е да харчи повече за изследвания и образование и да реформира из основи своя пазар на труда и системата на данъчно облагане, за да възстанови конкурентоспособността, посочва Меркел.

„Ако в Европа днес живее малко над 7% от населението в света, а континентът осигурява около 25% от световния брутен вътрешен продукт и му се налага да финансира 50% от социалните разходи в глобален мащаб, то е очевидно, че ще трябва да работи много упорито, за да запази своето благосъстояние и начина си на живот“, подчертава тя. „Всички ние трябва да спрем всяка година да харчим повече, отколкото произвеждаме“, добавя германският канцлер.

Макар че не предлага таван за социалните разходи като мярка за конкурентоспособността, тя загатва за това в светлината на нарастващите социални разходи на фона на застаряващото население. Всъщност Меркел твърди, че Германия е изправена пред едно от най-големите си демографски предизвикателства.

Дори ако страната контролира своите дългове и дефицит, но ползва целия си бюджет за социални разходи и нищичко за изследвания, тя би създала лоши условия за конкурентоспособността на бизнеса в световен мащаб, отбелязва тя.

За срещата на високо равнище на лидерите на държавите-членки на Европейския съюз, която се проведе през миналата седмица, германският канцлер замина с намерението да постигне споразумение за мерки за повишаване на конкурентоспособността, което би се превърнало в голяма крачка по пътя към по-тясна икономическа обвързаност.

Тя не успя да получи пълна подкрепа за позицията си, най-малкото от страна на френския президент Франсоа Оланд, който настоява, че бъдещите договори за „конкурентоспособност и растеж“ не трябва да бъдат задължителни за всички държави-членки на еврозоната.

Меркел обаче отхвърля предположението, че традиционният френско-германски „двигател“ за по-тясна интеграция в Европа не работи както трябва, след като Оланд бе избран на поста през май. „Независимо, че представяме различни държави и произлизаме от различни политически среди, винаги откриваме решенията заедно“, убедена е тя.

Германският канцлер гледа на взаимоотношенията им като на нещо подобно на „голямата коалиция“ между нейния Християндемократически съюз и лявоцентристката германска Социалдемократическа партия. Тя оглавяваше такова коалиционно правителство от 2005 до 2009 г., а може да ѝ се наложи да повтори упражнението още веднъж след изборите в Германия догодина.

На срещата в Брюксел обаче бе ясно, че приоритетите на Меркел и Оланд са различни. Френският президент имаше силното желание да бъде постигнато споразумение за един щедър бюджет, който да съживи растежа в държавите-членки, застигнати от рецесия. Меркел обаче бе непреклонна, че подобно финансиране трябва да бъде умерено, „ограничено във времето и за точно определени проекти“, като не трябва да надхвърля 10-15 млрд. евро.

Тя обясни, че опитът ѝ на гражданин, преживял краха на комунистическото управление в Германската демократична република, е оцветил политическата ѝ кариера оттогава. „Видяхме с очите си в ГДР и цялата социалистическа система, че икономика, която не е конкурентоспособна, отказва благоденствие на хората и в крайна сметка води до сериозна нестабилност“, припомня германският канцлер.

„Намирам за тревожно, че мнозина в Европа просто приемат, че заедно със САЩ Европа осигурява рамка за световен еталон – че Европа е традиционно силна и че светът ни гледа“, изтъква тя. „Оттогава се появиха много нови модели: Китай, Индия, Япония, Бразилия, а към тях ще се присъединят още страни, които работят упорито и се доказват като иновативни“, добавя Меркел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

21
rate up comment 0 rate down comment 0
rover
преди 11 години
И изобщо, не обикновените хора ерозираха системата. В прехваления СССР имаше купонна система за основни хранителни продукти през цялото време. У нас провинцията и селата бяха лишавани от много неща. Горбачов бил виновен.... Не той, а огромната разлика между жизнения стандарт на двете политически системи причини разпадането на соцблока. Хората искаха да живеят днес, а не да чакат някакво все не идващо илюзорно бъдеще. Спри да пишеш безсмислици, защото се излагаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 0 rate down comment 0
rover
преди 11 години
Той обаче също нанесе смъртоносен удар на опонента си принуди работодателите и държавата да започнат да се съобразяват с материалното положение и социалния статус на наемните работници! Работниците там гледаха от нас, искаха права и ги получиха! Сега е много трудно да им се отнеме! ====================================================================== Mavi Goz, това, което си написал, ме кара да се смея. Какви права получиха от нас работниците там - да работят в събота и в неделя, да имат фиктивни профсъюзи, да има спират тока през два часа, да се редят по опашки за хранителни продукти.... Тези приказки ги говори на двайсетгодишните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 0 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 11 години
"п.п. Между другото Мави - ние се опитахме да докажем че централното управление е приложимо в икономиката в периода 1990-1997 г. и всички знаем отговора"Я ти отговори на този любознателен колега на въпроса му:"Интересно по твоята тип "черно и бяло" класификация Китай е капиталистическа или социалистическа държава? Въпросът е риторичен..."Според теб Китай каква икономическа система прилага и тя централизирана ли е, успешна ли е, има ли бъдеще... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 11 години
А от тоя период съществува и една много ценна поука която предстои да пре открият всички задлъжняли правителства : не става с монетарни мерки да решавате фискални проблеми :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 11 години
Абсолютно , историята е доказала колко устойчив и мобилен е капитализма , така че , ни чака подобрен модел на сегашната система . Ако има структурен проблем в момента е че икономическите субекти са твърде големи за да фалират / раздути до неузнаваемост икономико-политически чудовища / . Това "твърде голям за да фалира " много ми прилича на Жан Видновото - "структоро-определящо предприятие" .п.п. Между другото Мави - ние се опитахме да докажем че централното управление е приложимо в икономиката в периода 1990-1997 г. и всички знаем отговора
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 0 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 11 години
За мен е обидно да отговарям...! Ако не знаеш и чакаш някой да ти казва каква държава е тази, която се управлява от комунистическа партия, то какво правиш в този форум?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 0
aikmana
преди 11 години
Интересно по твоята тип "черно и бяло" класификация Китай е капиталистическа или социалистическа държава? Въпросът е риторичен...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 11 години
@data, аз не съм се разбързал - взел съм си моята доза социализъм...! :LOL:Обаче ще се изненадате колко бързо понякога се случват нещата! Четете история и ще видите как една тенденция се превръща в необратим процес!Аз през 2009 г. в Гърция не помня да съм забелязал някакви признаци на това, което се случи! През 2010 все още половината гърци мислеха, че това е лош сън, а французите на 100% бяха сигурни, че това не ги засяга! В началото на тази година германците къде бяха, а сега къде са? хаха!ЕС не може да оцелее без централизирани органи за управление на икономиката, а това предполага определени технологии в този сегмент...btw, не се очаква трейдъри и борсови спекуланти да разбират от икономика, така, че не очаквам от публиката тук разбиране и одобрение... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 0
Lucifer
преди 11 години
това в БГ сега не е пазарен капитализъм а направо мутрофеодализъм а за "социализъма" от татов тип ....не го бъркайте със социалната държава, която БГ най-вероятно никога няма да доживее...за съжаление...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 11 години
Социализъм ? Мави , моите уважения но към момента липсва исторически успешен модел за работещо социалистическо общество . Казваш щял да дойде - може , но ние с теб със сигурност няма да го видим . Капитализма - добър , лош - той е доказано работещата система или поне до момента се измъкнала от всяка икономическа и политическа криза която е обвявала края му .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още