Европейският парламент има още условия за довършването на преговорите по дългосрочния бюджет на Европейския съюз до 2020 г. Това заяви днес в Страсбург Ивайло Калфин, който е един от докладчиците на Европейския парламент.
Калфин призова страните членки да започнат преговорите по въпроси, свързани със селскостопанската и
кохезионната политика на ЕС, по които е необходимо съгласие на парламента. Засега някои детайли по условията за достъп до тези фондове още не са дискутирани, а новите регламенти би трябвало да влязат в сила от 1 януари 2014 г.Друго условие на парламента е постигане на съгласие за отпускане на още 3,9 млрд. евро от поисканата актуализация от общо 11,2 млрд. евро на бюджета за тази година. С тях трябва да се плати за свършена работа по европейски проекти в страните членки.
"Постигнатият компромис по Многогодишната финансова рамка беше много труден. Включително заради новите функции на парламента. Европейският съвет трябва да свиква с тях, защото Европейският парламент не прие и няма да приеме предпоставени решения, които се вземат едностранно от Съвета, без парламентът да има участие в тях", заяви Калфин.
Той добави, че Европейският парламент не е доволен от размера на бюджета, тъй като той няма да е достатъчен да финансира политическите цели на ЕС, но че постигнатият компромис по някои от основните приоритети като младежката безработица, конкурентоспособността, фонда за подпомагане на най-бедните, е приемлив.
Калфин изтъкна и постигнатия напредък по реформата на бюджета, договорената ревизия на разходите през 2016 г., както и по собствените приходи на бюджета.
"Парламентът ще настоява всяко евро, включено в бюджета , да бъде използвано за европейски политики", заяви докладчикът на парламента по дългосрочния бюджет.
Утре Европейският парламент ще гласува по резолюция, с която се очаква да одобри споразумението за бюджета на ЕС за 2014-2020 г. През септември Европейският парламент ще гласува отново по правните документи за бюджета и тогава ще трябва да се събере квалифицирано мнозинство.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция