Европейската централна банка (ЕЦБ) изрази опаснения, че инвеститорите могат да се изплашат от планираните за следващата година проверки на финансовите отчети на банките и провеждането на стрес тестове, освен ако те не са планирали внимателно във времето, предава Bloomberg.
Докато ЕЦБ се подготвя да поеме надзора над всички банки в еврозоната до 2014 г., тя ще започне да ги анализира в три етапа. Както членът на Изпълнителния съвет (ИС) Ив Мерш посочи миналия месец, ЕЦБ ще започне с преглед на рисковете преди да анализира финансовите отчети на банките, а след това ще стартира стрес тестовете заедно с базирания в Лондон Европейски банков орган (ЕБО).
Централните банкери умуват как по-фино да направят това упражнение без да оповестяват тревожни резултати, особено на тези банки, които не са в добро финансово здраве. Членът на ИС Петер Прат и членът на Управителния съвет Евалд Новотни споделиха, че двете организации не трябва да дават еднакви оценки за това колко още допълнителен капитал банките ще трябва да си набавят.
От 2010 г. европейските банки претърпяха два стрес теста. Проверката на ЕБО през 2011 г. не издържаха осем банки. Общият им капиталов недостиг бе за 2,5 млрд. евро. Този месец членът на ИС Йорг Асмусен каза, че предстоящите тестове ще бъдат последната възможност за връщане на доверието у финансовата система на региона.
За да избегне противоречията, ЕБО отложи планираните за тази година стрес тестове за 2014 г., и за да може ЕЦБ да извърши спокойно проверката на качеството на активите на банките от еврозоната, над които ще осъществява надзор. Инвеститорите виждат великолепна възможност, ако бъдат открити, скритите проблеми на банките да бъдат разрешени.
Най-рано през октомври 2014 г. ЕЦБ може да поеме контрол над банките. Това стана факт, след като този месец законодателите предоставиха на ЕЦБ правомощия да контролира финансовите институции от региона.
Единният надзорен механизъм е стъпка напред към планирания европейски банков съюз, който би трябвало да прекъсне връзката между банките и държавните дългове. Президентът на ЕЦБ Марио Драги заяви, че централната банка ще разкрие повече детайли за процеса на стрес тестове в средата на октомври тази година. Той многократно прокламираше идеята еврозоната да излезе с единно решение за стабилизиране на затрудените банки.
Законодателното предложение на Европейския съюз за Единен механизъм за разрешаване на проблемите при преструктурирането и закриването на фалирали банки беше блокирано от германския финансов министър Волфганг Шойбле, който обяви, че за създаването му няма никакво правно основание. На срещата на европейските финансови министри във Вилнюс той получи подкрепата на Швеция и Словакия.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана
Как правилно да четем етикетите на храните?
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО
Какво ви очаква в любовта тази седмица?
преди 12 години То така или иначе никой не вярва на тези тестове след фиаското (на три пъти) преди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар