IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Fitch: Расте делът на лошите кредити на европейските банки

Обемът на лошите заеми скочи с 8,1% през 2013 г. до малко над 1 трлн. евро в сравнение с 2012 г., а провизиите са достигнали 570 млрд. евро

08:23 | 14.05.14 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Fitch: Расте делът на лошите кредити на европейските банки

Делът на лошите кредити за голяма част от европейските банки нарасна, след като инвеститорите се наредиха на опашката, за да им осигурят финансиране, пише в свой анализ рейтинговата агенция Fitch, цитиран от Financial Times.

Обемът на лошите заеми скочи с 8,1% през 2013 г. до малко над 1 трлн. евро в сравнение с 2012 г., гласи анализа на компанията, използвала данни от финансовите отчети на банките за последните две години. Fitch се допита до стотици банки, които подлежат на контрол от Европейския банков орган.

В навечерието на оценяването на качеството на банковите активи по-късно тази година европейските регулатори са готови с предложения за въвеждането на стриктна класификационна система, чрез която да се елиминират националните различия относно това, което се има предвид под „проблемен кредит“.

В 29 банки броят на лошите кредити е скочил с повече от 20%, след като качеството на активите им се е влошило. При една трета от кредиторите обемите лоши заеми или е спаднал, или е останал без изменение.

„Повишенията се дължат отчасти на преориентирането към по-консервативна класификация на кредитите и отчасти заради влошаването на качеството на активите на банките“, коментира директорът на звено „Финансови институции“ във Fitch Мичъл Бръкс.

Независимо от нарастването на дела на лошите кредити разходите за финансиране на европейските банки се снижи с 38% миналата година, сочат основните финансови индекси iTraxx. Те измерват разходите по застраховане срещу изпадане на банките в неплатежоспособност.

Разходите за финансиране продължават да падат през тази година, тъй като банките се възползват от рекордно ниските лихвени проценти, които подхранват апетита на инвеститорите за търсене на по-високодоходни активи и големи емисии на облигации.

Обратът е забележителен за банките в периферията на Европа, много от които получиха милиарди евро държавна помощ по време на дълговата криза в еврозоната, когато застраховането скочи с 72 на сто на годишна база, разкриват данни на Dealogic.

Резервите на банките за обезценки (т.нар. провизии), чието предназначение е за покриване на евентуални загуби от невърнати кредити, са нараснали със 7,5% през 2013 г. до 570 млрд. евро. Тази година банките в Европа, особено тези в Италия, увеличиха още провизиите си заради стрес тестовете на регулаторните органи. Всъщност кратките срокове притискат трезорите да наберат по-бързо изискуемия капитал.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:54 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 9 години
Щом държиш да има ново име, нека я наречен "привпрофсоцлосизъм" - PrivProfSocLossism от Privatizing Profits And Socializing LossesИначе само младите неолиберални юнци, дето пълнят нета с глупости за социализма, не виждат очевадната прилика с това, което беше едно време - държавата (ЕК) прибира парите и после ги раздава - кога и на кого по колко - според нейни си критерии. Единствената разлика е, че сега ЕК прибира кинтите от националните бюджети, а ги раздава на частници. Затова държавите затъват в борчове, а офшорните зони ще се пръснат от собственото си съдържание, защото на всичкото отгоре на тези, които са се нагушили, им създават проблеми да си харчат спокойно кинтите в "уредените" територии... хехеПолюция, наречена "свободен пазар"...! Боабаб!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
Виж колко е дела на държавните разходи в БВП на страните от ЕЗ. Икономиката им е полу-планова, защото държавата е отговорна за половината (50%) от БВП. Тука сме си див пазар с наще 37% бюджетни към БВП.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
rat
преди 9 години
Как се нарича според теб икономиката в която сме в момента?Очевидно не е пазарна, защото ина яки ограничения върху пазара от страна на държавата. Очевидно не е и планова, защото държавата чака на частния бизнес да изкарва пари, а не самата държава да го прави.Време е за появата на нови икономически теории за икономическата система в момента. И да наречем терията пазарна икономика с държавни планове и печатане на пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 2
Lucifer
преди 9 години
да ама не....ако тоя принцип работеше.... гърция щеше да е само кошмарен спомен а и не само тя, испания, италия, франция....това означава че пазар отдавна няма и немците просто няма да го позволят....не им пасва..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 3
pernik
преди 9 години
Важна част от механизма на пазарната икономика е фалита. Той помага за ликвидирането на частта от пазара която е заминала, и съответно оздравяването на икономиката. Време е да видим действието на този пазарен механизъм и в банковата система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още