„Газпром“ създава предприятие за строителството на нов газопровод до Турция - „Газпром Руская“, съобщи представителят на държавната газова компания Сергей Куприянов, цитиран от руската агенция ТАСС.
Компанията ще бъде регистрирана в Санкт Петербург.
Припомняме, че на 1 декември на среща с турския си колега Реждеп Ердоган в Анкара Владимир Путин сложи точка на „Южен поток“, но за сметка на това съобщи за увеличаване на обемите по „Син поток“ и изграждането на нови газопроводи между Русия и Турция. Руската страна е готова да построи и газов хъб на територията на Турция, който да обезпечава нуждите от газ на Южна Европа.
От своя страна, председателят на "Газпром" Алексей Милер беше категоричен, че "Южен поток" вече не е актуален. "Проектът е закрит", коментира той. В същото време обаче България като страна по проекта все още няма официално потвърждение за отказа на Русия да строи газопровода.
Руските медии вече коментираха, че Русия може да пренася по 63 млрд. куб. метра природен газ по новите газопроводи до Турция. Част от газа ще бъде предназначен за растящите нужди на турската икономика, а останалата – за хранилището, което ще бъде изградено на гръцко-турската граница.
„Газпром“ ще предлага на своите европейски партньори покупката на газ от това хранилище, но компаниите сами ще трябва да осигуряват преноса до своята газопреносна мрежа.
Руската държавна газова компания има договор за транзит на природен газ през територията на Украйна до 2020 година.
Позицията на Европейската комисия по "Южен поток" не се е променила - всеки подобен проект трябва да спазва европейското законодателство, беше категорична говорителят на ЕК Мина Андреева в традиционния обеден брифинг днес в Брюксел. На 9 декември ще се проведе заседание на енергийните министри от общността, на което ще бъде дискутирана новата ситуация около проекта.


От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2


преди 11 години *** селяните ЕС ше нарежда на Газпром как да стои с негови пари, че им се и дръвчи ми са щом Бойко иска потоци да си го е напрайл по европейски правила ве, плащаме си прайм го ние с наши средтва както ни наредят от ЕС, US и тва е. Ако ли не няма газ това са бизнес отношения. Все едно ЕС да каже на Шеврон ше го напрайте тва така по нашите правила с ваште пари и Шеврон ше им каже на ЕС я почешайте коня за гривата бе нещастници. Както каза и оная victoria nuland - *** the eu и точка отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Е ти си си предател, знаем си те отпреди - червено *** :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Целия писък е защото България излиза от руската сфера на влияние ;)Да си пискат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Аз ако бях на Руснаците не на Украйна а на България бих и спрял газта *** мазното племе сме. Като не можем да ядем хляб у хората да се опрааме бе. И без тва са ше купуваме от Турция и не на 540$ а на 640$ но тряя да стане 840$ за да ни дойде акъла в *** тикви. Явно българина разбира само когато яде дървото иначе не отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Майка България си гони чадата на края ше останат 5 милиона *** и 1 млн. българи и толкоз, тва прай майка България за чадата си. Защото явно демокрацията чавка ви е изпила мозъка там. Че под руски ботуш през '90 сме били на 26 място за човешко развитие сега сме на 57http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D1%81_%D0%BD%D0%B0_%D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B5 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Жалко червено червейче... по-голям смисъл ще има да почнеш да публикуваш руски рецепти с елда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Товариш с такова изказване си за РУСКО ГРАЖДАНСТВО направо.Какво правиш тук и защо ториш МАЙКА БЪЛГАРИЯ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Какво официално потвърждение иска България от Русия след като Еврогеиският съюз води преговорите за стротелство на ЮП а нащите глупави политици само плачат че трябвало да се спазят еврогеиските правила! Русия както и много други държави вече не считат България за суверенна държава което е и самата истина Еврогеиският съюз решава всичко межу нашите управляващи. И забщо ни е въобще парламент 240 михлюзи и дебелосерци който харчат милиарди левове за запати и крадат бедният Български народ след като Европеиците решават вместо тях съдбата на България. Не ни трябва парламент след като не сме суверенна държава и други решават вместо тях отговор Сигнализирай за неуместен коментар