Немският финансов министър Волфганг Шойбле предупреди, че Шенген е на ръба на разпад докато страните членки на ЕС се опитват да се справят с притока на бежанци в Европа, съобщава Bloomberg.
Шенген е „близо“ до провал и ЕС ще се изправи пред „страшна, огромна“ заплаха, ако Германия е принудена да въведе контрол на границата си и да предприеме мерки, подобни на тези в Швеция, каза Шойбле пред репортери в Брюксел след среща на финансовите министри на държавите от ЕС.
„Можем да избегнем подобно развитие на нещата, ако решим проблема по-бързо чрез по-добра и по-ефективна защита на външните граници и чрез повече и по-интензивна подкрепа и сътрудничество. За това ще са ни необходими много пари“, каза Шойбле.
Данни на ЕС сочат, че европейците правят по 1,25 млрд. пътувания в рамките на Шенген годишно. Според анализаторите разпадането на зоната за свободно движение ще е сигнал за пазарите, че европейският проект, включително еврото, също могат да спрат да съществуват в бъдеще.
„Шенген може да проработи в дългосрочен план само, ако намерим обединен европейски отговор на предизвикателството с миграцията“, каза немският канцлер Ангела Меркел.


Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително
Корман Исмаилов: ДПС е приключило
Челен удар край Луковит:14-годишно дете пострада тежко


преди 10 години Ще стане, ама друг път.ЕС няма никакъв, ама НИКАКЪВ шанс да обедини гърци и германци. Това е нонсенс. Тоя цирк ала робин худ с помощите от богатите към бедните и обратно е въпрос на време да приключи. И ще приключи с радикализиране на политическите сили от двете страни. Защото просто едните са свикнали да бачкат, а другите да си боцкат от салатките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години смали малко де ... тия цифри ги васиш все едно да не казвам от къде.тази година пишеше че са 1 млн. и е много, а ти ми дрънкаш за 10 пъти повече за 10 години.... ще те оставя сам да усетиш колко абсурдно звучиш... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "...сигнал за пазарите, че европейският проект, включително еврото, също могат да спрат да съществуват в бъдеще"Каква чудесна новина за мечия пазар в момента. Австрия вече е аут. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Явно че трябва да се затварят границите и то сериозно затваряне.ЕС трябва да въведе визи за всички маймуни от Африка и от Азия.Но е странно, че ние българите дълго чакахме да получим право на свободно движение в ЕС, а маймуните от Африка и Азия и от Афганистан дори, получават право свободно да се разхождат в ЕС - що за парадокси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ти , дето схващаш много , докато се вардиш от руснаците , ше получиш рязаната цев в аспуха...да ти дойде акъла , ама надали ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Цялата драма няма да свърши скоро, понеже Европа очаква 100 милиона бежанци в следващите 10-на години. Акцизът ще расте експоненциално. Не случайно Соломон Паси се изказа на скоро България да очаква 14 милиона бежанци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Разбира се че ше стане единна.Остави ги червеноризците к,во плюят.Трябва яка охрана на границите.Трябва да се пазим от предстоящото нашествие на главорези от оная голямата територия.Точно това имат впредвид в Брюкселс./За който схваща де/. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Например оръжията от атентата в Париж са внесени през порестите граници на ЕС ...." еми не, щяха просто да са по скъпи. Не трябва да се връща контрола, а трябва ЕС да стане една държава, а не няква псевдо-федерация квато е в момента. Една държава с еднинни закони и правила за всички. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години най якото е че ако стане, акциза ще остане и след края на цялата драма :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Шойбле е заявил пред баварския *** suddeutsche zeitung, че иска да се въведе "нов европейски акциз върху бензина" с цел да се финансира интеграцията на бежанците. Явно наистина ни вземат на зелен хайвер... отговор Сигнализирай за неуместен коментар