Европейските индекси затвориха с ръстове във вторник, след като инвеститорите приветстваха поскъпването на петрола и акциите на компаниите от добивния сектор, отбелязва CNBC.
Широкият индекс Stoxx 600 записа ръст от 0,96% до 339,51 пункта. Лондонският индекс FTSE 100 добави 0,69% към стойността си до 5 917,29 пункта. В Германия DAX 30 се покачи с 0,99% до 9 832,54 пункта. Френският бенчмарк САС 40 днес е нагоре с 1,15% до 4 361,02 пункта. Водещият испански индекс IBEX 35 се повиши с 1,38% до 8 685,60 пункта.
Повечето периферни пазари също затвориха на зелена територия, но с изключение на Русия, където основният индекс MICEX спадна с 0,7% до 1 705 пункта
На корпоративния фронт добивният сектор беше най-добре представящият се в Европа, като отчете ръст от 4,6 на сто. Възстановяването на цената на петрола и на металите се оказа благоприятно за търсенето на акции на компании от сектора. Книжата на Glencore и Rio Tinto поскъпнаха със 7,7 на сто и 10%, съответно.
С най-голям ценови ръст се оказа Anglo American, след като акциите на дружеството поскъпнаха с близо 12%. Компанията обяви, че поделението й за обработка на диаманти - De Beers, е продало такива за 540 млн. долара по време на първата серия продажби за 2016 г.
На пазарите на суровини фючърсите върху петрола сорт Брент поскъпнаха с 4% до 31,69 долара по време на европейската търговия, докато контрактите върху американския суров петрол WTI финишираха при цена от 31,33 долара.
Акциите на петролните и газови компании, които в последните дни бяха големите губещи, днес поскъпнаха рязко. Цената на книжата на Tullow Oil скочи с 11%, като акциите на Seadrill, BP и Shell също записаха резки ценови покачвания.
Акциите на германската банка Deutsche Bank поскъпнаха с 3,1% до 17,12 евро, въпреки че Moody's й понижи рейтинга.
Капитализацията на Siemens се покачи с 8,62%, след като германската компания повиши прогнозната си печалба за 2016 г. след тримесечни резултати над очакванията.
Холандският производител на LED светлини и медицински скенери – Philips, загуби 39 млн. евро през четвъртото тримесечие и заяви, че очаква „скромен“ ръст на продажбите през 2016 г. След новините акциите затвориха с ръст от 6% в цената до 24,11 евро.
Британският нискотарифен авиопревозвач – easyJet, сви капитализацията си с 3,2% след незадоволителен за анализаторите тримесечен отчет.
На фона на корпоративните новини президентът на Европейската централна банка Марио Драги обеща да повиши инфлацията. Той отхвърли критиките спрямо паричната политика на банката и заяви, че бавният ръст на инфлацията подкопава растежа в еврозоната.


Кои са професиите за които работодателите дават тлъсти заплати?
Европол предвижда война между роботи и хора до 2035 г.
Поскъпнали ли са двойно зъболекарските услуги?
ВКС с решение: Eвропрокуратурата правилно е разследвала Портних
Крахът на империята Лукойл
Загуби ли войната Украйна? Нейният най-висш генерал опровергава тази теза
Пътят на Великобритания към спасението е точно отвъд Ламанша
Инвестиционното животозастраховане расте двуцифрено и носи добра възвръщаемост
Китай търси по-строг контрол върху складирането на желязна руда
Задържането на танкер е едва началото - Тръмп засилва натиска върху Венецуела
Haval H9 вече изминава 1400 км без зареждане
Пет комбита с 4х4, с които трябва да се внимава
Брюксел приема предложението на България и ще помилва ДВГ
Google Maps намира колата, ако сте забравили къде e паркирана
Гениален трик, който ще спаси чистачките ви от леда
3 ритуала за привличане на пари
Защо Сирски отхвърля тезата за загубена война
Как се прави саламура за сирене?
Шакира се качи на сцената със синовете си Саша и Милан
Сидни Суийни разкри кой е идеалният мъж за нея