Германия продължава да връща златото си от хранилища в чужбина и към 2020 година половината от златните й запаси ще са на нейна територия. Това заяви днес президентът на Буднесбанк Йенс Вайдман в интервю за медийната група "Функе", цитиран от ТАСС.
Ние спазваме график, отбеляза Вайдман. По думите му от 2013 година в хранилището във Франкфурт са върнати от чужбина 366 тона злато на стойност 11,5 милиарда евро. Така в страната вече се намират 1,4 хиляди тона или 41,5 на сто от златните ни резерви, допълни централният банкер на Германия, цитиран от БТА.
Бундесбанк връща златото в страна не защото се съмнява в надеждността на чуждестранните партньори, коментира преди време Вайдман. Тези стъпки се правят по силата на концепцията, утвърдена в началото на 2013 година.
Във Франкфурт са на мнение, че практиката скъпоценният метал да се държи в чужбина усложнява процеса на проверката и инвентаризацията.
Златните резерви на Германия са в обем 3,4 хиляди тона и са вторите в света след тези на САЩ.
Германия започва да трупа златни резерви през 1951 година. Тогава властите купували скъпоценния метал в Ню Йорк, Лондон и Париж. Именно там те оставяли резервите си от злато по съображения за сигурност, припомня ТАСС.


Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Неспазване на предимство прати един в болница
Единадесет парашутисти загинаха, след като малък самолет се разби край Нанси
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
преди 10 години ммм щом този Вайдман казва, значи може и така да стане все пак тоя е в борда на директорите на BIS а те са централната банка на централните банки там в Базел са от еврейн нагоре са 1750 тона може и да може някакси да успеят, но да видиме ...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Бундесбанк връща златото в страна не защото се съмнява в надеждността на чуждестранните партньори, коментира преди време Вайдман."Майтапчия ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар