Финансовите пазари залагат все повече на икономически растеж, откакто Доналд Тръмп бе избран за президент на САЩ миналата седмица, но американският протекционизъм и местните политически рискове може да навредят на Европа. Това заяви вицепрезидентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Витор Констанцио в понеделник.
Американските и европейските акции поскъпват, а цените на облигациите спадат, тъй като инвеститорите очакват администрацията на Тръмп да засили растежа и инфлацията, намалявайки данъците и увеличавайки разходите, посочва Ройтерс.
Констанцио обаче подчерта, че обещанието на Тръмп да постави „Америка на първо място“ може да навреди на износа на Европа и на развиващите се пазари и да захрани „политически рискове“ - вероятен намек за възхода на евроскептичните и националистически партии в страните от еврозоната.
„Трябва да бъдем внимателни при оформянето на прибързани, положителни заключения от тези пазарни развития, тъй като не е задължително те да показват, че световната икономика ще ускори възстановяването си с по-висок растеж“, каза представителят на ЕЦБ във Франкфурт.
„Засега тези развития сочат за ръст на икономическия растеж в САЩ, но в контекста политика тип „Америка на първо място“, допълни Констанцио.
Той повтори прогнозата си, че икономиката на еврозоната ще продължи да се възстановява, а инфлацията ще се ускори „много над 1%“ до следващата пролет от 0,5% сега.
Това обаче ще се случи, ако „потенциалните отрицателни ефекти от сегашната световна несигурност“ не се материализират, предупреди той, призовавайки за „по-експанзионистични“ икономически политики в подкрепа на растежа.
„Редица политически рискове наистина може да наложат икономически шокове“, каза Констанцио.


Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С


преди 9 години Михаеле, единственият начин да мериш икономиките е като им сравниш БВП. Aз не знам да има по-голяма от тази на САЩ. А колкото до залеза на Империята на доброто, ще се случи но когато целият свят стане Америка. Малко остана, само едни *** се опъват но и те е преклонят глава пред Цар Долар! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Михале, днеска си във фаза! Прегазил си опонента като луда крава - теле! хихихи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Никой няма нищо произведено в сащ. Айфоня е изключение, което се произвежда в китай. Но да кажем, че е американско. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Аз не казвам, че европа не продава добре това, което произвежда. Намеквам, че не е диверсифицирано производството. Имало е времена, когато 90% от световната продукция се е произвеждала тук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години офчи твойте всемогъщите живеят на наш гръб и тва ти е ясно нали ?! Щото ное без тях ше оцелеем и пак ше сме топ щот не сме такиеа галлоши кат тях, ама те без нас са гола вода .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години смяятай колко пионки са сложили навсякъде неоконсервите .... ми да губи ве кво ми дреме ако може и санкции да си наложим взаимно със Сашш напрао чудно. Аз нищо американско няям. Храна, техника, облекло, перилни препарати, коли, транспорт, всичко от Европа или Китай ич не ме е еня за Сашш нит iPhoni ми треат, нит Шевролет, генно модификации на царевици и крави тоже, Windows съшо не треа. Въобще за кво се занимааме с тея каллъфи Сашш не ми е ясно !?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години В една търговска война губят всички, които участват в нея. Някои повече, други по малко,но всички губят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Щом САЩ се готвят за протекционизъм, Евпора трябва да се готви за същото.В политиката най-доброто оръжие за преговори е реципрочността. Още от сега трябва да се води пиар, какво ще се случи, ако САЩ си помислят за някаква търговска война. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Европа и най-вече Еврозоната имат положително търговско салдо, така че е доста глупаво изказването ти. За разлика от САЩ които всяка година изнасят с около 400 милярда долара по-малко отколкото внасят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ми чети ;) Машини, химикали, лекарства, самолети и общо взето 15 % от целия износ в света. ;) Каква въобще ти е тезата че Европа нищо не изнася :)? отговор Сигнализирай за неуместен коментар