Европейският стабилизационен механизъм (ESM) работи над предложения за краткосрочни мерки за облекчаване на гръцкия дълг, които са подкрепени от Герамния, съобщи говорителят на германският финансов министър Денис Колберг пред Ana Mpa.
Той припомни, че този план е свързан с взетото на 24 май решение от Еврогрупата за предприемането на мерки за дълговете на Гърция, което е предвидено в спасителната програма, подписана през миналото лято.
Преди ден германското издание Handelsblatt съобщи, позовавайки се на свои източници, че сред предвидените мерки е намаляването на лихвите по дългосрочните задължения на южната ни съседка, както и опрощаване на наказателни лихви по най-старите заеми. Така Атина ще спести около 220 млн. евро през следващата година, посочва още изданието. Дълговете на страната обаче наближават 320 млрд. евро.
ESM в момента работи върху предложението, а германският финансов министър Волфганг Шойбле подкрепя договорените краткосрочни мерки, коментира още Колберг по повод публикацията на Handelsblatt. Германия беше голям противник на орязването на гръцкия дълг. През миналото лято Шойбле дори предложи излизането на Гърция от еврозоната, ако не страната не може да се справи с управлението на дълговете си.
Говорителят на финансовият министър отказа да даде категоричен отговор и дали е планирана телеконферентен разговор между Шойбле, финансовите министри от еврозоната и Международния валутен фонд (МВФ), на която да бъде обсъдена темата за гръцкия дълг.
"Обменяме мнения и извън Еврогрупата на различно ниво", каза Колберг.
На 5 декември ще има заседание на Еврогрупата и основната тема на разговорите ще бъде Гърция - изпълнението на спасителната програма и устойчивото управление на дълга, става ясно от публикуваната от Съвета програма на заседанието.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас се надява на опрощаване на част от дълговете на страната му, което е част от предизборните му обещания, за да може да удържи на натиска от опозицията в страната. Последните социологически проучвания показват, че при евентуални предсрочни избори "Неа демократиа" може да получи пълно мнозинство в гръцкия парламент.
Ципрас потърси подкрепа в своите искания към кредиторите и я получи на различни нива. В средата на ноември отиващият си президент на САЩ Барак Обама изрази силна подкрепа към Гърция. Ден по-късно той беше в Берлин и част от разговорите му с германския канцлер Ангела Меркел бяха посветени на гръцкия дълг.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Епидемията от ебола в ДР Конго може да стане най-смъртоносната в историята
Лицензът за дружествата на "Лукойл" у нас е удължен до 29 октомври
22-годишна жена загина при катастрофа на Околовръстния път в София
"Справедливата цена" се връща на дневен ред, но кой ще пази потребителите?