Жертвите на атаката в Германия, при която камион се вряза в коледен базар в Берлин, са 12. Ранените са почти 50, предава Ройтерс, като се позовава на последни данни от полицията в Германия.
Органите на реда са задържали един човек във връзка с атаката, а спътникът му е загинал на място в камиона. Националността на задържания засега е неясна. Според различни медийни публикации той е от Афганистан или Пакистан и е влязъл в Германия през февруари.
Берлинската полиция в момента разследва версия, че камионът е отвлечен от строителен обект в Полша. Собственикът му го разпознал по кадрите от медиите след атаката снощи и твърди, че е изгубил контакт с водача му от часове.
Мъртвият в кабината е поляк и вероятно е отвлеченият шофьор на камиона.
Министърът на вътрешните работи Томас де Мезиер коментира обаче, че все още обстоятелствата около катастрофата не са съвсем ясни, макар малко след нея да се появи туит, от който се вижда, че „Ислямска държава е поела отговорност. „Все още не искам да използвам думата „атака“, макар много неща да сочат, това е точно така“, коментира той.
Инцидентът е същият като този от Ница, Франция, когато камион се вряза в тълпа, отбелязваща националния празник на страната. Тогава „Ислямска държава“ пое отговорност за атентата. Загинаха 86 души.
Ройтерс отбелязва, че през последните години Германия не е преживявала мащабни терористични нападения от ислямисти като тези в Белгия и Франция. През лятото имаше серия от по-малки нападения в Бавария – едно във влак и едно на музикален фестивал в Ансбах, при което бяха ранени около 20 души. И за двете нападения отговорност пое „Ислямска държава“.
Вижте и какво заяви след инцидента министърът на вътрешните работи на Германия Томас де Мезиер в материала на Bulgaria ON AIR.


От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
преди 9 години моля местните расисти да не учат Германия на националния им спорт !!! :) Това дето те са измислили ти не можеш да копираш :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар