Три милиона мигранти има в лагерите в Турция и без споразумение с Анкара те могат да тръгнат към Европа, преминавайки през Гърция. Това предупреди комисарят по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос по време на свое посещение в Атина, пише „Катимерини“.
Сделката, подписана между Турция и ЕС през март 2016 година е оказала своето влияние, намалявайки значително потока на бежанци в Европа, припомни той. Намален е и броят на хората, загинали по пътя в търсене на убежище.
През изминалата седмица говорителят на ЕК Маргаритис Схинас беше категоричен, че споразумението с Турция е от изгода за всички – Турция, ЕС и за самите бежанци. Той коментира още, че дори и силно критикувано, досега никой не е предложил алтернатива на това споразумение.
През миналата пролет Анкара се ангажира да ограничи броя на мигрантите, пристигащи в Европа, а в замяна ЕС обеща 6 млрд. евро, които да бъдат използвани за подобряване на състоянието на лагерите и центровете за настаняване на бежанците на турска територия.
Заради обтегнатите отношения между ЕС и Турция в последните седмици в Брюксел има притеснения, че Анкара ще се откаже от ангажиментите си по това споразумение.
Междувременно ситуацията в бежанските центрове на гръцките острови е много сложна, каза още Аврамополус по време на своята визита в Гърция. Местата за настаняване са препълнени и често се стига до сблъсъци. При последния инцидент само преди ден пострадаха жена и дете след спор между афганистанци и алжирци.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“


преди 9 години Ако нашите деди бяха толерасти, в момента и в учебниците по история на околните народи нямаше да ни има. ----еми реално са били, неграмoтнико. Първата Българска държава е била мултиетническа отвсекъде :):) .... там за срещнали се на полянка пра българин и славянка .... и се родил Импа. хахахахаха. да си го чувал ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години хахахахаха, мишо обратното пак се опитва да обижда като преписва от мен. кога сам ще измислиш нещо? ... и поне аз познавам майка си, за разлика от теб :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години АМИ ТОЙ ДИНКО НЕ ВНАСЯ НАРКОТИЦИ И НЕ Е МУТРА, КАКВО ДА ВИ ПРАВИМ, ТОЛКОВА ВИ СТИГА АКЪЛА НА ВАС, ДЕГРАДАНТИ ВЪЗРАСТНИ И ПОЧТИ ММАЛОУМНИ???? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години АБЕ ИНВЕСТОРЕ, ВИЕ КАКВИ СТЕ ВЕ, ТИЯ ПОТРЕБИТЕЛИ С ТИЯ ЗАПЛАХИ И ОБИДИ, КАКВО ЩЕ ГИ ПРАВИМ!???? ПАК ЛИ СИ ОТГЛЕЖДАТЕ И ПОДДЪРЖАТЕ, АЙДЕ НАРЕДЕНИ САЙТОВЕ-ФОРУМИ ... СМЯТАЙ КОЛКО ПРОСТИ И И ИЗОСТАНАЛИ *** ИМАЛО БИЛО!??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Кой казва, че нямало алтернатива на колениченето и навеждането пред ердоган? - Алтернативата е очевидна за всички - европейските граници да бъдат охранявани с ОРЪЖИЕ, с МИННИ ПОЛЕТА - така както се пази граница !!! Който претендира, че е бежанец - има си ГКПП - подава документите там и иска убежище, който опита да преодолее границата със сила - получава си куршумът в тимберицата. ТАКА се пази род, родина, цивилизация - а не с толерастия към всеки ислямистки агресор, решил да нахлуе в Европа, за да мачка хората като *** по улиците !!! Ако нашите деди бяха толерасти, в момента и в учебниците по история на околните народи нямаше да ни има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Държавната граница на България се пази не от ЕС, а от българската държава, за сметка на българските данъкоплатци. И ако не можем да си опазим границата, не трябва да търсим оправдание и да обвиняваме за това нито Турция, нито ЕС. Само ние и пак ние трябва да си пазим педята земя, която ни отредена, защото инак ще стане пак чужда! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години неее, никога не съм казал че всички са *** ... само на теб, мави и малкия веско който никога не е работил :) ...плюс още двама трима от вашия офис :)има доста умни хора в тоя форум, но ти не си от тях :):)ти си изключително неграмотен и *** .... ти се един от 5те най-*** човека които съм виждал през целияп си живот. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години все още сме свободна държава и като не можеш да траеш по умни от теб, можеш спокойно да изчезнеш от форума .... и без другото има много прости писачи тук, та няма да ни липсваш ... ае у америка при внуците, пазаджишки селски бек ! :):):) за разлика от теб аз имам нетърпимост към *** ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Еми трябва наистина да натиснем временното правителство (щото много скоро ще си ходи) да подари един хеликоптер с пълното му въоръжение на Динко от Ямбол и да го остави да прави по границата каквото си реши.Да видим тогава ще имаме ли проблем с напиращи да влязат мигранти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ай баста от твоя умствен капацитет... дееа видиския брейнстормър деааа.. То па от твоя мозък вече не се диша тука... !!!! *** въ^шкарите надничари тука ... и само с мозъчни мерки и теглилки се занимават... отговор Сигнализирай за неуместен коментар