Турция е важен и перспективен партньор на Русия, отбеляза руският президент Владимир Путин след разговор с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган в Сочи. Това е поредната среща на двамата държавни лидери - за последно двамата разговаряха лично при визитата на Ердоган в Москва в началото на март.
Двамата са обсъдили редица въпроси от международно и регионално значение, сред които кризата в Сирия и борбата с тероризма, става ясно от думите на Путин в съвместната пресконференция след разговорите, цитирани от пресцентъра на Кремъл.
"Решението на конфликта в Сирия може да бъде постигнато основно с политически и дипломатически средства", категоричен е Владимир Путин. Според неговите думи активната роля на Русия, Турция и Иран е довела до спиране на огъня в страната и сядането на двете страни в конфликта на масата на преговорите.
Двамата са отделили и особено внимание и на енергийните въпроси. Русия покрива 55% от потреблението на газ в Турция, 33% - на въглища и 18% - на петрол, отчете руският президент. За укрепване на връзките в тази сфера Москва и Анкара работят по реализацията на "Турски поток", който ще гарантира сигурността на газовите доставки в Турция и Европа, а от друга страна ще подобри възможностите за износ на газ на руската страната.
Русия разчита на още един голям енергиен проект в Турция - АЕЦ Аккую, в която общият обем на руските инвестиции е около 22 млрд. долара.
Руските служби за сигурност са готови да окажат съдействие на своите турски колеги по всички въпроси на безопасността на руските туристи в Турция, отчете Путин и посочи, че 1/3 от руските туристи, пътували извън страната за майските празници, са били в Турция.
Отношенията между Русия и Турция имат особен характер и се възстановяват в пълна степен, отчете още руският президент. Ердоган пък е категоричен, че пред Русия и Турция има голяма отговорност и "с това, което правим, променяме съдбата на целия регион".
Програмата на руския лидер е особено натоварена в последни дни. Преди ден той посрещна в резиденцията си в черноморския курорт германския канцлер Ангела Меркел, а малко по-късно разговаря по телефона и с американския президент Доналд Тръмп.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
преди 8 години Личи си колко си "интелигентен" !ТИ си от Интегрираните-Евро Транссексуални Педофили !!!Добре че не е Комунизъм или Мутренското ... ама то все тая ...Я сподели от коя дупка изпълзя ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Това кой поред профил му е, некой брои ли?..:):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "ПрофилСъветски съюзСССР СССРОВ , регистриран на 29 Април 2017 г., АНТИМАФИОТ, СофияСледвай0СъобщениеРАЗСЛЕДВАНИЯ НА МАФИЯТА"Къде , на 4 километър ли я разследваш ...?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар