Президентът на Украйна Петро Порошенко поиска днес, няколко месеца преди президентските избори в страната, да се приеме закон, създаващ статут "агент на влияние", под който да се регистрират проруските медии, предаде Франс прес, цитиран от БТА.
"Виждаме, че петата колона надига глава. Мрежа от руски агенти продължава да е активна в Украйна, тя поема някои медии под свой контрол и създава организации, представяни като независими. Те са независими в Украйна, но са под контрола на Кремъл и разпалват антиукраински, антиевропейски и антиамерикански настроения. Затова подкрепям идеята за законопроект за регистриране на агентите на влияние на страната агресор", заяви украинският президент в годишната си реч пред парламента.
Названието напомня класификацията "чуждестранни агенти", която се използва в Русия от 2012 г. за организации с финансиране от чужбина и водещи "политическа дейност".
Миналата година тази мярка обхвана и международните медии в отговор на регистрирането на руската телевизия Ар Ти в САЩ под това название.
Още преди изказването на Порошенко идеята за подобен закон в Украйна, която е предложена от една от управляващите партии, бе разкритикувана от Украинския Хелзинкски съюз за правата на човека, според който така се ограничават обществените свободи.
Украинският президент обаче настоя, че е важно да се запази "сигурността на информацията" с наближаването на планираните за пролетта президентски избори, на които той ще се яви въпреки ниската си популярност.
"Част от информационното ни поле е окупирано, както е окупирана част от територията ни", заяви Порошенко.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?


преди 7 години Нямам намерение да ти заработвам надника. Продал си душата си за рубли и се опитваш да изчистиш съвестта си свирейки на националистическата струна. Много ти здраве! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Заради такива национални мегаломани, половината ни територия е орязана. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години При такова мислене и такава демография, нищо повече от ново робство не ни чака!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "Нито гръцкото, нито татарското, даже и турското не са били робства. "Ааааман от национални предатели! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Нито гръцкото, нито татарското, даже и турското не са били робства. Историята е представяна по този начин с цел засилване на националните чувства(национализма), като подходящо средство за управление на масата. Между другото когато българите са имали империя, славяните по днешните руски земи са обитавали землянки . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Нова 20-се....!Порошенко (т.е. Вальцман) подал под съд BBC !!https://***.youtube.com/watch?v=0QOO7tOorxI отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Кооолко жалко, аз пък мислех, че гръцко и турско робство правят много повече от протекторат на Великата орда.Яяязък! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Само доказан де.бил и р.об по душа може да слага равенство между Русия и Путин.Но все пак Русия е доказано страната с най дълго просъществувало робство в Европа, и 70-80% от руснаците все още са си роби по душа. Затова и си го харесват. Останалите 20-30% - образованите и свободолюбиви хора го презират и ненавиждат - както и това, в което превръща великата им страна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Не ми пробутвай номерата на най-яростния русофоб Джон Маккейн:Обичам руския народ, но мразя Путин!Руския народ доказуемо си го обича, а твоите господари си правят сметки какво ще е след него. Защото при него номерата им НЯМА да минат.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Нет нет, ты не прав! АВВА говорит по руски очен хорошо! Он говорит как *** и поетому у его зарплата такая - сиганская! Он сиганский олигарх!;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар