Директивата на ЕС за авторското право продължава да предизвиква прекалено много дискусии, касаещи някои напълно реални проблеми, които не решава. Това заяви адв. Ана Лазарова, председател на Сдружение Цифрова република в предаването „В развитие“ с водещ Вероника Денизова.
„Трябва да се прецени кога едно съдържание с авторско право ощетява правоносителя и кога – не. В случай, че не го ощетява, потребителят трябва да бъде освободен от наказателна отговорност“, коментира Лазарова.
Според нея има страни, като Германия, които ще се противопоставят на прилагането на директивата, ако тя ще засегне свободния достъп до информация в обществото.
Възникват и редица проблеми, отнасящи се до секторите на образованието и науката, смята още Лазарова. На този етап в България директивата влиза изцяло в ресора на културното министерство, но в бъдеще би представлявала сериозна пречка и предпоставка за конфликти.
„Нашето мнение е, че промените не са толкова в интерес на авторите, колкото на издателите“, посочи експертът. Според нея авторите в повечето случаи нямат интерес да контролират съдържанието, а да бъдат компенсирани.
По-рано този месец еврокомисарят за цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел обвини големите интернет платформи, които ще бъдат засегнати от промените в Директивата за авторското право в Европейския съюз, че са провели огромна кампания срещу приемането на законовите промени, които ще ги задължат да плащат на правоносители за ползване на авторско съдържание.
“Казахме, че искаме нови правила, че искаме справедливо възнаграждение за нашите автори. Платформите много добре знаят какво се опитахме да направим. Затова за първи път срещнахме такава безпрецедентна кампания, насочена срещу нас”, коментира Мария Габриел.
Припомняме, че на 26 март Европейският парламент прие промените, свързани с авторското право в интернет. При приемането 348 евродепутати гласуваха “за”, 274 - “против”, а 36 се въздържаха. Основните играчи, които ще бъдат засегнати от промените, са добре познати по света платформи, които ползват авторско съдържание, като Facebook, Google News, YouTube и други.


Без ток във Варна на 5 декември 2025
Мачовете по ТВ днес (5 декември)
Виц на деня - 5 декември
Днес отбелязваме Международния ден на доброволеца
Времето във Варна на 5 декември 2025
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Легендарната чалготека "Син Сити" става зала за изкуства
Първата дама на САЩ запали светлините на коледното дърво край Белия дом
Подписахме екшън план за три нови моста над Дунав
Четирима са убити от армията на САЩ при нов удар срещу корабче заради наркотрафик
Израел е допуснат на "Евровизия" догодина, 4 страни ще бойкотират конкурса