Британският премиер Борис Джонсън предупреди Европейския съюз, че трябва да се откаже от исканията си, които според него са неприемливи, за да има търговско споразумение след Brexit за избягване на турбулентна раздяла след три седмици, предава Ройтерс.
На фона на нарастващи опасения от хаотичен финал без сделка на петгодишната криза около Brexit Джонсън замина за Брюксел за разговори с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
И двете страни определят срещата като шанс за деблокиране на преговорите в областта на търговията, но признават, че има опасност да не се стигне до търговско споразумение, когато Великобритания напусне окончателно орбитата на ЕС на 31 декември.
Джонсън заяви, че Брюксел иска Великобритания да се съобразява с новите закони на ЕС в бъдеще или ще бъде наказана автоматично и настоява да се откаже от суверенния си контрол върху британските риболовни води.
„Не мисля, че това са условия, които някой премиер на тази страна трябва да приеме“, каза Джонсън пред британския парламент, а думите му бяха последвани от шумно одобрение от депутатите от Консервативната партия.
Джонсън заяви, че „добра сделка“ все още може да бъде постигната, ако ЕС се откаже от исканията си, но Великобритания ще просперира с или без търговско споразумение. Той повтори тази фраза и при отпътуването си за Брюксел.
Източник от британския парламент заяви, че сделка може да не е възможна. Думите му бяха повторени и от главния преговарящ от името на ЕС Мишел Барние и френски официален представител.
Великобритания официално напусна ЕС през януари, но оттогава е в преходен период, през който остава в единния пазар на съюза и в митническия съюз, което означава, че правилата в търговията, пътувания и бизнеса остават същите.
Този период приключва на 31 декември. Ако дотогава не бъде постигнато споразумение за защита на търговията на стойност около 1 трлн. долара на година от мита и квоти, компаниите и от двете страни ще пострадат.
Джонсън определя Brexit като шанс да даде на Великобритания напълно независима и по-гъвкава икономика. Големите държави в ЕС се страхуват, че Лондон иска най-доброто от двата свята – преференциален достъп до пазарите на съюза, но с предимството да определя собствени правила.
Германският канцлер Ангела Меркел, която е най-влиятелният лидер в Европа, заяви, че все още има шанс за сделка, но целостта на вътрешния пазар на ЕС трябва да бъде опазена.
Основните различия са свързани с риболовните права в британските води, гарантиращи справедлива конкуренция за компании от двете страни, и начините за разрешаване на бъдещи спорове.
Във вторник Великобритания заяви, че е постигнала сделка с ЕС как да управлява границата между Ирландия и Северна Ирландия и ще се откаже от клаузите в местен законопроект, които щяха да нарушат споразумението за Brexit, подписано през януари.
преди 4 години .....,ами да става..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години 4 години вече Борката и неговите хора предупреждават кво щяло да стане.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ... Лондон иска най-доброто от двата свята преференциален достъп до пазарите на съюза ... Ами ЕС няма ли да получи същият преференциален достъп до пазара на ЮК? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Джонсън към ЕС: Откажете се от неприемливите искания Мда, слугите на англо-саксите винаги трябва да са в поза партер.Иначе не са преглъща от никоя медия, от никой политик и от никоя ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар