Хората, които са били ваксинирани срещу COVID-19, трябва да имат право да посещават ресторанти и кина, заяви германският външен министър Хайко Маас, споделяйки мнение, което се различава от това на други членове на кабинета, противопоставящи се на специалните привилегии за ваксинираните, съобщава Ройтерс.
Маас заяви, че държавата масово е ограничила основните права на хората, за да се пребори с вируса и да избегне претоварването на здравната система.
„Все още не е изяснено окончателно до каква степен ваксинираните хора могат да заразят другите“, споделя Маас пред в. Bild am Sonntag. „Това, което е ясно обаче, е, че ваксинираното лице вече не ангажира обдишвател“, който може да бъде ползван от някой друг, допълва министърът
Около 1 милион души от общо 83,2 млн. жители на Германия са били ваксинирани от петък, според Robert Koch Institute.
Коментарите на Маас контрастират с други германски министри, които се противопоставят на такива специални права, страхувайки се, че това може да доведе до неравенство в обществото в момент, когато не всеки има възможност да бъде ваксиниран.
Вътрешният министър Хорст Зеехофер заяви, че разграничаването между ваксинирани и неваксинирани хора би било равносилно на задължителна ваксинация, на която той се противопоставя.
Маас посочва, че правителството също така ограничава правата на хората, които управляват ресторанти, кина, театри и музеи.
"Те имат право да отворят отново бизнеса си в даден момент, ако има възможност да го направят", заяви външният министър, добавяйки, че ако на такива места има само ваксинирани хора, те вече няма да представляват риск.
Въпреки че Маас признава, че това може да доведе до неравенство за „определен период“, той изтъква, че такъв ход би бил оправдан от конституцията, стига да има обективна причина и да не засяга основните обществени услуги.
Германия удължи ограничителните мерки поне до края на януари, а канцлерът Ангела Меркел проведе среща с регионалните лидери за вторник, за да се обсъдят по-строги ограничения.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 5 години Циклопе, ти от страх, дори и да не са те ваксинирали, има опасност да останеш и без едното си око. Тогава няма да има кой да търси фейк новините в нета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години По-големи *** от българските русофили няма! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Откачалките пак са се развихрили в писанията си! Ако корона вирусът ви отнесе няма да е загуба за страната. Некоя страна не дължи развитието си на параноиците, по-скоро е обратното. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ами нека държавата да ми плаща 100% от заплатата за д *** стоя вкъщи, както е в Германия пък после успех да ме накара фюда се ваксинирам за да тръгна обратно на работа :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години мхм ... иде им отръки , щом е анти ЕС ... повечето не излизат от селото/квартала дето живеят ама са международници от класа ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години идиотията ковид не иде от Русия ... това първо. после руската ваксина и политика по ваксиниране не ме касае , въпреки , че правилата на играта са еднакви по целия свят , а те също не се определят от Русия . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Статия за ваксиниране в Русия и Китай, които започнаха първи-нито един коментар от русофили и антисорсоиди. Статия за ваксиниране в ЕС-10 коментара за Сорос, тираиния, Гейтс, либерали и други митични създания. Няма такива смешници като българските русофили. Пълни нещастнници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Даа, има и такива, които са се чувствали прекрасно - на тази възраст - и после са ги ваксинирали, и на следващата сутрин са били умрели. Правиш ли връзката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Може и да е позитивен, но се чуствал страхотно. Ако не беше ваксиниран щеше да се чуства мъртъв на тая възраст вероятно. Правиш ли разликата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Няма какво да се оказва, директно, недвусмислено се казва от всички възможни източници - СЗО, производители, "експерти" - че единственият ефект от "ваксините" е краткотрайна (около 6 месеца, оптимистично 8 месеца) вероятност за по-леко преболедуване на ковид19. отговор Сигнализирай за неуместен коментар