Газохранилищата в Европа в момента са пълни до около 37% от капацитета им, сочат данни на газовия анализатор Refinitiv, цитирани от Ройтерс.
Европа посрещна 2021 година с пълни до 75% от капацитета им хранилища, което е най-високото ниво за последните пет години. През лятото на 2020 година много страни купуваха по-евтиния втечнен газ, но студеното време сега накара европейците да започнат да черпят от запасите си.
Към 1 март 2020 година европейските хранилища бяха запълнени около 60% от обема, посочват още анализаторите. В началото на миналата година обаче температурите бяха по-високи, а след това Европа беше блокирана от пандемията от коронавируса.
Според прогнозите Европа ще приключи зимния сезон на тази година (в края на март) със запълнени едва 16% от капацитета на газовите си хранилища. Това означава, че може да се очаква сериозен ръст на летните покупки, за да се запълнят резервите, а вероятно и високи цени на суровината в традиционно ниския сезон от април до октомври.
Прогнозите на експертите са за висока волатилност на газовия пазар, а дисбалансите тепърва ще започват.
През първото тримесечие на 2021 година европейските държави трябваше да разчитат основно на тръбен газ, след като доставките на втечнен газ се насочиха към Азия. Заради ниските температури там цената се повиши съществено и това промени курсовете на танкерите.
Студеното време засегна и Европа и по тази причина се наблюдава намалението на запасите в газохранилищата.


Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Стоичков след среща с Марко Рубио: Впечатлен съм от него
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
СЗО: Над 1300 души са загубили живота си заради горещините в Европа
Четиринадесет души загинаха, след като хеликоптер на петролната компания "Сауди Арамко", се разби
преди 5 години : ))) ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ти наистина си мaлoyмeн. Хранилищата са за това, да се пълнят и празнят. Пълниш го с евтина газпромовска газ през лятото (80 - 100 $ за 1000) и продаваш през симата на цена 200$ за 1000. Газпром си стои на зауба за цялата година, както е през 2020. Толкова е просто! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Няма страшно, стоенчо пръдлето ще напълни всичко, той е добър в метеоризма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Газохранилищата в Европа са необичайно празни Бърдже Бидон-я да отваря шистаците!!!Нали сме съюзници в беда!S.O.S. ...---... ...---... ...---... отговор Сигнализирай за неуместен коментар