Основните борсови индекси в Европа приключиха първата сесия за седмицата на зелена територия на фона на оптимизма на инвеститорите относно силните икономически данни от региона, съобщава CNBC.
Общоевропейският бенчмарк Stoxx 600 напредна с 0,34% до 458,36 пункта.
Германският показател DAX записа ръст от 0,08% до ниво от 15 661,97 пункта.
Френският измерител CAC се покачи с 0,22% до равнище от 6567,54 пункта.
Британският индекс FTSE прибави 41,64 пункта, или 0,58%, към стойността си, напредвайки до 7164,91 пункта.
европейски
Във фокуса на инвеститорите попаднаха данните за бизнес активността в еврозоната, която се ускорява с най-бързия си темп от 15 години през юни. Окончателният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) за еврозоната на IHS Markit, приеман като добър показател за икономическото здраве, се повиши до 59,5 пункта миналия месец от 57,1 през май, най-високото ниво от юни 2006 г. Първоначалната оценка беше за 59,2 пункта, което е много над границата от 50 пункта, разделяща свиването от разширяването.
В същото време пазарите реагираха и на провала на преговорите в рамките на широкия петролен алианс ОПЕК+, след като страните не успяха да постигнат консенсус по отношение на производството и ограниченията.
Заради прекъсването на преговорите ОПЕК+ няма да увеличи производството си през август, лишавайки световната икономика от жизненоважни допълнителни доставки на фона на растящото търсене, подкрепено от възстановяването на глобалната икономика от коронакризата.
При индивидуалните акции книжата на британската верига хранителни магазини Morrison поскъпнаха с 11,6%, след като Fortress Investment Group се договори за придобиването ѝ за сумата от около 6,3 млрд. паунда (8,7 млрд. долара). Група, начело с Fortress, която е филиал на SoftBank Group, преговаря с Morrison, която е четвъртата по големина верига магазини за хранителни стоки във Великобритания, от май и е отправила пет оферти през периода, съобщават запознати източници. Британската верига супермаркети съобщи през юни, че е отхвърлила оферта за 5,5 млрд. паунда на Clayton Dubilier & Rice.
В дъното на Stoxx 600 се озова холандската компания Prosus, чиито книжа поевтиняха с 6,1%, след като Китай нареди да бъде спряно от продажба мобилното приложение за споделени пътувания на компанията Didi заради незаконно събиране на лични данни на потребители.


Петролът поскъпва заради опасенията от ограничителни мерки в Ормузкия проток
134 пожара са ликвидирани за последното денонощие в страната
Хороскоп за 8 август 2026
Увеличават се сигналите към спешния телефон
Виц на деня - 7 август
Ранният старт на работния ден спасява от трудови злополуки в жегите
ФИФА иска да запази доходоносните почивки за хидратация на следващото Световно
Борсово търгуваните фондове с ливъридж трябва да бъдат обуздани
Продажбата на евро от САЩ за интервенция в йената е било изненада за Европа
Петролът поскъпва след съобщения за удари на Иран в Ормузкия проток
Най-добрият V6 в света? Тествахме новите GranTurismo и GranCabrio
Toyota удвоява инвестициите си в хибриди
Пет слаби места при Mazda6 на старо
Защо режим „P“ не замества ръчната спирачка
Над милион коли на Tesla се оказаха с разпадащо се окачване
Бащата на детето със СОП: Действията на шофьора не са правилни
Николай Гълъбов за Банско: Нищо не оправдава расистката реакция, недопустимо е
Спад на рейтинга на Зеленски след протестите в Украйна
Братът на Анджелина Джоли се разведе и призна: Гей съм!
Пикът на метеорния поток Персеиди е в нощта срещу 13 август