Западът се подготвя за евентуална ескалация на конфликта между Русия и Украйна, което за Европа може да означава спиране на доставките от природен газ, пише в коментар Ройтерс. Като вариант от администрацията на американския президент Джо Байдън обсъждат възможността за увеличаване на доставките от втечнен газ.
Засега няма индикации, че доставките на руския газ по газопроводите намаляват.
Но възможно ли е втечненият газ да реши енергийната криза на Европа и да замени доставките на руския природен газ? Отговорът на този въпрос засега е, че няма достатъчно втечнен газ, който да замени тръбния руски природен газ. И не става въпрос само за САЩ - най-големите производители на втечнен газ в света към момента предлагат максимално възможните количества на пазара.
Тоест допълнителни количества няма, а за да бъдат осигурени нуждите на Европа ще се наложи пренасочване на танкери, които вече пътуват към своите дестинации или са в процес на подготовка за пътуване.
В миналото промяна на маршрута в движение се е случвало неведнъж, водено основно от цената - последният пример е през декември 2021 година, когато високата цена в Европа привлече втечнен газ, предназначен за Азия. Но все пак могат да се пренасочват малък обем товари, защото обикновено танкерите са предназначени за енергийни централи или за индустрията.
В някои случаи могат да се сключат и дългосрочни договори за доставка при такива обстоятелства, но в повечето случаи става дума основно за диверсификация на част на доставките, а не за пълна замяна на доставчика.
Русия е най-големият доставчик на природен газ в Европа. В момента Белият дом опитва да идентифицира всички възможни свободни количества неруски газ, които могат да бъдат доставени в Европа, посочва още Ройтерс.
Обикновено втечненият газ се купува от компании, които работят в държави, търсещи диверсификация на енергийните източници и отказ от въглища. Трите най-големи купувачи на американския газ през 2020 година са Китай, Япония и Южна Корея. През миналата година трите най-големи доставчика на втечнен газ са Австралия, Катар и САЩ. Те са извършили повече от половината доставки и работят на почти максимален капацитет.
Очакванията са, че през 2022 година доставките ще бъдат едва около 1/8 от потреблението, тоест основната част от природния газ все още се доставя през газопроводи.
Реално да напълниш танкер с втечнен газ не е толкова лесно, колкото е с петрол. Изграждането на нови съоръжения за втечняване и регазификация на природния газ отнема между 2 и 4 години. В момента в строеж е само един терминал - в Луизиана, който може да влезе в експлоатация през 2022 година.


Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
преди 4 години "шистова революция" нещо не се споменава напоследък ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тъъъъй ли, от кога се оказа така? Откак се разбра, че без него ще умрат повече отколкото от него? :D Ми тогава обаждай се на твойте хора да спират санкциите към СП2 и да плащат компенсации на пострадалите :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Оказа се че природният газ е обикновена суровина, а не геостратегическо оръжие. В москва ще трябва да се съобразяват с реалиите в света. Изгубиха още една битка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Еви-учи, еви-учи, нито се наевавате, нито се научавате! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Стига сте се пънали.Газ по света пълно, към момента може и да няма налична достатъчно инфраструктура за износ на втечнен, по простата причина че до преди година газта беше без пари(и скоро вероятно пак така ще стане)Но ако случайно все пак се задържи по-висока цена ,до 2025 година само Катар ще има още 50% по-висок капацитет за износ на втечнен газ спрямо сега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Стоян ,къде е да ти ги обясни тия работи Стига си се чудил отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Цялата зелена еуфория лежи върху допускането, че винагище е налична ефтина и неограничена руска газ . Е тая конструкция отече отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години На борсови цени - НЕ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години След като Европа закри собствените си въглищни мини, след като зелените папагали бойкотират всяка инвестиция в газ и атом. От 2007 година до сега зависимостта на ЕС от Руски газ се е увеличила от 30 на 45 процента. Що? Щото зелките и платените пр.ституки ни налагат СО2 емисии, антиатомни и въглищни диктати. Резултатът е видим. Цяла Западна Европа зависи ще го дууа ли днес или ще го държи. Този фелациотативен дискурс определя настоящото състояние и по нашите ширини. Фактите са абсолютно ясни, ако не бяха гнусните, гадни, мръсни, отровни и страшни за планетата лигнити, цената на тока у нас и наоколо и цветомузиката щях да ни покажат в реално изражение - Кон боб пасе ли? .... Това е положението другото е от Лу.каваго или от ИнвЕсторо, което не се различава особено.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Русия е най-големият доставчик на газ за Европа и няма достатъчни количества, които да замени тези доставки == джурнаглист да се наричам, първа радост е за мене! Нямала количества, но за по-сигурно да спрем всички пАтоци! Саааааамо американските демократични молекули газ могат да решат всички проблеми на ЕС !! Няма значение каква газ: зарин, зоман, V-газове.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар