IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Намаляването на зависимостта от руската енергия не е толкова нереалистично

То е още по-възможно на фона на необходимото преформатиране на нашата енергийна система, за да се справим с изменението на климата

20:14 | 07.03.22 г. 41
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Понастоящем нашата концепция за това, което е реалистично, се сблъсква с неудобно големи дози реалност. Вероятността за голяма война в Европа, включваща ядрена сила, изглежда сякаш принадлежи към друга ера. И е така; старата ера просто се завръща. През по-голямата част от историята е било просто нереалистично за сравнително слаби държави като Украйна да бъдат независими в сянката на империите. За да може тази историческа ситуация действително да стане реалност, тя трябва да бъде поддържана. Следвоенният, воден от Америка ред, беше един от начините за поддържането ѝ, но този ред започна да губи своите позиции, след като СССР беше победен.

Сегашното възраждане на солидарността сред западните демокрации е вероятно друга реалност. Но това включва най-различни неща, които допреди около седмица биха се смятали за нереалистични: внезапно въоръжаване на Германия, стремеж на Финландия към членство в НАТО, доставки на оръжие от Европейския съюз за убиване на руски войници. Предприемането на по-нататъшната стъпка за драстично намаляване на зависимостта на Запада от руския енергиен износ е рисковано, жертва, която е сложна и склонна към компромиси и неуспехи. Но в този контекст може ли да се счита за нереалистично? Както отбеляза моят колега от Bloomberg Нат Булард, светът намали пристрастеността си към петрола сравнително бързо на фона на други кризи през 70-те години на миналия век.

В допълнение към европейците, треперещи от студ или страх, много други актьори се сблъскват с това, което е реалистично. На първо място това е руският президент Владимир Путин, който изглежда е имал развинтени фантазии относно липсата на воля за съпротива от страна на Украйна. „Путин предполага, че това е слаба политическа система, която може да подчини на ниска цена“, ми каза Тане Густафсън, професор от Джорджтаунския университет и експерт по руска енергетика.

Има течение от природозащитници, особено в Германия, които без съмнение ще осъдят призива на МАЕ да запази съществуващите ядрени централи отворени, без да признава реалността, че заплахата от рецесия или война ще принуди правителствата да използват всеки енергиен източник на разположение. Това включва въглища - както Берлин вече обмисля. В другия край на спектъра е ОПЕК+. На фона на трицифрените цени за барел петрол, стимулирани от действията на водещ член, картелът проведе кратка среща миналата седмица, на която по същество си запуши ушите с думите „Не ви чувам!“

Над всичко тегне по-бавно движещата се, но ясна и настояща заплаха за изменението на климата. В сравнение с необходимото преформатиране на нашата енергийна система, за да се справим с него, намаляването на зависимостта от руския енергиен износ изглежда изключително реалистично. Макар че острата криза в Украйна трябва да има предимство, и двете усилия са част от един и същ процес. И двете включват приемане на разходи или по-скоро интернализиране на съществуващи такива - в случая на Русия, цената на несигурността, а в случай на изменението на климата, цената на катастрофалното влошаване на околната среда. Какво се случва с нашия финансов модел, ако се вземе предвид руска атака срещу член на НАТО или разрушаването на ледения шелф на Антарктида? Изправени пред неумолими заплахи, единствената нереалистична възможност е да кажем, че нищо не може да се направи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

31
rate up comment 2 rate down comment 1
evlogi
преди 2 години
Горе долу описваш ситуацията с населението в Русия в момента.Сега го учат.Още не е умряло, то е държеливо магаре, но да видим този път докога ще стиска.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 2 rate down comment 2
doba
преди 2 години
До юрист 13-ти коментар. То и едно магаре го научили така - да му е достатъчна съвсем малко слама. Дори го научили да яде и камъни. Пък то взело, че умряло. Народна поговорка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 2 rate down comment 1
korn
преди 2 години
Само кажи 45 години руско иго под формата на комунизъм и е достатъчно. Изсостанахме, технологично, индустриално, и най вече културно. Прибави и десет гоини посткомунизъм, под пътеведодната светлина на Русия. Прибави и всичките тези рускопитеци които все още се срещат в България. И овсе още не сме се измъкнали от империята на злото. Мордор е много близо за съжеление.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 1
юрист
преди 2 години
https://.obzornews.bg/mineralnite-izvori-na-sofiya-bogatstvo-ot-koeto-ne-se-vzpolzvame/ Едно от изключителните природни богатства на нашата столица са нейните минерални води. На територията на Столична община и близките околности има над 40 термоминерални находища, което
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
https://vizia.sofia.bg/2018/02/03/mineral_water/ ....Днес обаче едва 15 20% от общите ресурси на минералните води (само в 10 находища) се използват за свободно водоналиване от гражданите и гостите на града (Банкя, Горна баня, Княжево и др.) или балнеолечение (Овча купел, Железница, Панчарево). Останалите 21 находища не се използват и минералната вода изтича неоползотворена. В сравнение с ползването на минералните води преди 25 години днес употребата им е намаляла с повече от 50%. Почти всички минерални бани са затворени, напълно е преустановено и ползването на термални води за отопление на оранжерии и други обекти....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
Дори няма нужда да копаем за шистов газ- у нас имаме МНОГО минерални извори- не са само в София, а в цяла България. Може да се направи така, че напр. всички жилищни комплекси в населените места, в които има ТЕЦ и с него се отопляват гражданите, да се свърже с каптиран минерален извор и да се осигури отоплението на гражданите през зимния сезон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
Има много реално решение за отопление в София- нашата столица има ДВАДЕСЕТ И ОСЕМ / 28/ МИНЕРАЛНИ ИЗВОРА В И ОКОЛО СОФИЯ- нещо, което ГО НЯМА никоя друга ЕС столица, камо и москва и петербург. Тези извори са държавна собственост- следователно, може с тръби да се свържат тези извори, с тръбопроводната мрежа на топлофикация и проблема ни Е РЕШЕН. Да- климата на София е кофти- котловинно поле, обаче ИМАМЕ МНОГО МИНЕРАЛНИ ИЗВОРИ с различна температура. Така, че- София ИМА СОБСТВЕНИ ИЗТОЧНИЦИ за топлофициране. СО и Фандъкова да не спят, а да направят необходимото, за да се реализира всичко това и да се ОСВОБОДИМ от руския природен газ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 2
Solar Power
преди 2 години
Тази война е загубена за Русия. Единственото което ще направи сега е да "ИЗМИСЛИ" ядрено оръжие в Украйна и ще метне няколко атомни бомби. Аз очаквам само това :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 2
Solar Power
преди 2 години
Всъщност не съм убеден дали тези форумници наистина чакат нещо или по скоро да платени от Русия да всеят раздор и разединение сред българския народ. По скоро второто си мисля... поне като чета постовете им по ги интересува колко бомби е метнала Русия вместо това да мислят за мир и за България. Жалко , но такава е съдбата на България ... още с "освобождението" Русия е инсталирала огромен брой шпиони :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 2
Solar Power
преди 2 години
Някой форумници още чакат неволята или дядо им Иван да ги освободи. От нищо няма да ги освободи. Ето думите на Васил Левски: "Никому не се надявайте - говореше той. - Ако не сме способни да се освободим сами, то значи, че не сме достойни да имаме свобода; а който ни освободи, той ще да направи това, за да ни подчини отново в робство... .... България трябва да направи енергийна независимост. Да копа шистак, петрол и всичко което може !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още