IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Намаляването на зависимостта от руската енергия не е толкова нереалистично

То е още по-възможно на фона на необходимото преформатиране на нашата енергийна система, за да се справим с изменението на климата

20:14 | 07.03.22 г. 41
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Понастоящем нашата концепция за това, което е реалистично, се сблъсква с неудобно големи дози реалност. Вероятността за голяма война в Европа, включваща ядрена сила, изглежда сякаш принадлежи към друга ера. И е така; старата ера просто се завръща. През по-голямата част от историята е било просто нереалистично за сравнително слаби държави като Украйна да бъдат независими в сянката на империите. За да може тази историческа ситуация действително да стане реалност, тя трябва да бъде поддържана. Следвоенният, воден от Америка ред, беше един от начините за поддържането ѝ, но този ред започна да губи своите позиции, след като СССР беше победен.

Сегашното възраждане на солидарността сред западните демокрации е вероятно друга реалност. Но това включва най-различни неща, които допреди около седмица биха се смятали за нереалистични: внезапно въоръжаване на Германия, стремеж на Финландия към членство в НАТО, доставки на оръжие от Европейския съюз за убиване на руски войници. Предприемането на по-нататъшната стъпка за драстично намаляване на зависимостта на Запада от руския енергиен износ е рисковано, жертва, която е сложна и склонна към компромиси и неуспехи. Но в този контекст може ли да се счита за нереалистично? Както отбеляза моят колега от Bloomberg Нат Булард, светът намали пристрастеността си към петрола сравнително бързо на фона на други кризи през 70-те години на миналия век.

В допълнение към европейците, треперещи от студ или страх, много други актьори се сблъскват с това, което е реалистично. На първо място това е руският президент Владимир Путин, който изглежда е имал развинтени фантазии относно липсата на воля за съпротива от страна на Украйна. „Путин предполага, че това е слаба политическа система, която може да подчини на ниска цена“, ми каза Тане Густафсън, професор от Джорджтаунския университет и експерт по руска енергетика.

Има течение от природозащитници, особено в Германия, които без съмнение ще осъдят призива на МАЕ да запази съществуващите ядрени централи отворени, без да признава реалността, че заплахата от рецесия или война ще принуди правителствата да използват всеки енергиен източник на разположение. Това включва въглища - както Берлин вече обмисля. В другия край на спектъра е ОПЕК+. На фона на трицифрените цени за барел петрол, стимулирани от действията на водещ член, картелът проведе кратка среща миналата седмица, на която по същество си запуши ушите с думите „Не ви чувам!“

Над всичко тегне по-бавно движещата се, но ясна и настояща заплаха за изменението на климата. В сравнение с необходимото преформатиране на нашата енергийна система, за да се справим с него, намаляването на зависимостта от руския енергиен износ изглежда изключително реалистично. Макар че острата криза в Украйна трябва да има предимство, и двете усилия са част от един и същ процес. И двете включват приемане на разходи или по-скоро интернализиране на съществуващи такива - в случая на Русия, цената на несигурността, а в случай на изменението на климата, цената на катастрофалното влошаване на околната среда. Какво се случва с нашия финансов модел, ако се вземе предвид руска атака срещу член на НАТО или разрушаването на ледения шелф на Антарктида? Изправени пред неумолими заплахи, единствената нереалистична възможност е да кажем, че нищо не може да се направи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

21
rate up comment 4 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
Поддръжка = 0, Зависиш ли от САЩ,Русия или друг елемент почти 0 зависи колко ще се напрегнеш да инвестираш, но като минимум може да сведеш тази зависимост до 10-20%. Автомобила също :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
При текущите цени на тока инвестицията в панели на фабриката се връща след по малко от 2 години !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
Зимата също енергия от слънчевите панели. Важна е радиацията която идва от слънцето :) Да зимата е доста под лятото , но пък има пикове защото КПД-то на панелите е по добро заради температурата. Който си прави система трябва да има запас и да си сметне първо потреблението после и нужните панели. Излишната енергия може да се складира по много начини. Например в плочата, варели с вода, батерии и други. Лятото с излишната енергия копаеш крипто или топлиш басейна :) Може и да продаваш на енергото, но няма смисъл в момента е по изгодно да си я ползваш. На всички фабрики/заводи препоръчвам панели на покривите и хибриден инвертор към енергото без никакви батерии. Така или инъче повечето работят в светлата част от деня 08 до 17. Сметката за ток спада с над 60-70% !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 3
Solar Power
преди 2 години
Какво свърши/несвърши Русия при "освобождението". Още с това "освобождение" над половината от българите остават зад граница ... освен това България губи завинаги Северна Добружда предадена на Румъния защото Русия окупира Молдова. Част втора: Съединението , Русия насъсква Сърбия да обяви война на България. Част трета: Междусъюзническата ... ахам тъкмо да обединим останалото и Русия насъсква Румъния да ни нападне. Част четвърта: ВСВ България е неутрална извън войната, Русия напада България и губим отново всичко. Та така с големия освободител :) А да напомня ли за варягата Светослав който разорава Първото БГ царство... можеше да не паднем под Византийско и Османско :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 4
Solar Power
преди 2 години
Относно слънцето на 1 кв. метър мадат малко над 1300 вата енергия. Зимата , да няма слънце, но има вода и вятър в България. Имаме си и АЕЦ а освен това произвеждаме 3 пъти повече енергия от колкото ползваме :) Спокойно руски тролчета. Аз така и не съм ги рзбирал тези защитници на руските интереси. Аз например не ме интересува нито САЩ нито Русия.. гоня си моите интереси. Защо България не гони своите интереси ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 4
Solar Power
преди 2 години
Е как да вярват на човек който скъса поне 5 договора ?!?!?! Кой е луд да прави бизнес с такъв. Ще го ползват още малко година/две докато мигрират към друга енергия и ще бъде захвърлен :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 2
Solar Power
преди 2 години
Така е ! В България можеш да живееш офгрид :) Стига да искаш де ... и не е много скъпо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 2
ing5rov
преди 2 години
Новият преход: Чрез студ към глад!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 3
юрист
преди 2 години
Има соларни панели, за чиято нормална работа е достатъчно да има дори и малка светлина. Също така, зависи къде е зимата- една е зимата в София, друга е зимата във Варна, трета е зимата в планината...В планината може да се използва геотермална енергия, в София- също
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 3
korn
преди 2 години
Путин ако продължава да се прави на велик, няма да има нужда да заменяме нищо. На някой в НАТО ще му избият шайбите и ще стане мазало. Руското ченге забравя че Германия е започвала две световни войни, а САЩ са единствената държава бомбила с ядрени бомби. Дано някой в Русия го освести преди да е станало късно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още