Няма да има нови мерки за икономии в Гърция през 2012 г. За това са се договорили коалиционните партньори на среща днес, съобщава гръцкото издание News in, цитирано от БТА.
Лидерите на трите партии в правителството - Нова демокрация, ПАСОК и Демократичната левица Андонис Самарас, Евангелос Венизелос и Фотис Кувелис са разговаряли в продължение на три часа.
Според изданието лидерите са се договорили за изготвяне на нова средносрочна икономическа програма, преговори с партньорите за удължаване на срока за заложените в кредитото споразумение фискални цели, провеждането на реформи и приватизация.
Нова среща между Самарас, Венизелос и Кувелис ще има през следващата седмица и на нея ще бъдат обсъдени приватизационните сделки.
Днес лидерите не са обсъждали конкретно мерки за нови икономии в размер на 11,5 милиарда евро, искани от международните кредитори за следващите две години, а са договорили принципна рамка, по която да се върви.
Според източници от финансовото министерство има план за икономии на 8,1 милиарда евро.
По думите на лидера на социалистите Евангелос Венизелос са намерени възможни мерки, които ще бъдат определени след среща с тройката инспектори на Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд.
Телевизия "Антена" съобщава, че на 26 юли в Атина пристигат ръководителите на тройката.
Според информация на DPA на днешната среща премиерът Андонис Самарас и коалиционните му партньори са договорили повечето от допълнителните икономии, искани от кредиторите.
Агенцията отбелязва, че след разговорите министърът на финансите Янис Стурнарас не е посочил какви биха могли да са мерките, но правителството може да бъде принудено да съкрати държавните разходи.
Окончателното решение за икономиите се очаква да дойде след договорки между лидерите на трите партии в управляващата коалиция, водена от консерваторите, всеки от които ревностно се въздържа от подкрепяне на икономии, които ще натоварят още повече избирателите, коментира по-рано днес Ройтерс.
Постигането на споразумение за непопулярни икономии вероятно ще бъде първият тест за Самарас от поемането на властта през миналия месец. Правителството му направи
положително първо впечатление на европейските партньори, но се сблъска с критики в страната, че не налага достатъчно натиск за промени в спасителното споразумение, посочва агенцията.
Кабинетът на Самарас беше заявил, че ще търси удължаване на срока за постигането на фискалните цели, заложени в спасителното споразумение, но планира да постави искането само след възвръщане на загубеното в страната доверие.
Правителството трябва да договори икономии в размер на почти 12 милиарда евро, за да осигури следващ транш от финансовата помощ на Европейския съюз и Международния валутен фонд, вероятно през септември, посочва Ройтерс.


Хороскоп за 8 декември 2025
Скъпотия! Храните у нас продължават да поскъпват стремглаво преди еврото
7 декември е обявен за Международен ден на гражданската авиация
Виц на деня - 7 декември
Мачовете по ТВ днес (7 декември)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Александър Джартов: Бедствено положение е обявено за Ардино
Китайски изтребители насочиха радар за управление на огъня към японски самолети
Как "човекът на Тръмп" в НАСА ще изправари Китай в космоса?
Проходът Троян-Кърнаре е временно затворен
Япония е изправена пред криза, свързана с деменция