Ако трябва да има упрек към някого за разделението в Украйна, то той трябва да е насочен към украинските политически елити, които не успяха да обединят общностите, живеещи в рамките на страната. Това заяви в сутрешния блок на Bulgaria On Air анализаторът проф. Искра Баева.
По думите ѝ през последните години в Украйна се е водила политика за сметка на населението.
Баева твърди, че резултатите от референдума в Крим едва ли са изненадали някого. Според нея високата избирателна активност показва, че гражданите имат огромно желание да променят позицията, в която се намират в момента.
“Проблемът с този референдум не е това, че беше обявен за незаконен от голяма част от международната общност. Проблемът е, че това решение се превръща в следващата стъпка към голямата криза в Украйна”, категорична е Баева.
Тя подчерта, че повечето големи исторически проблеми са били решавани чрез нарушаване на международните договорености. Въпреки това при конфликта в Украйна се вижда ясно, че външните сили, които поощряваха процесите на Майдана, действаха много невнимателно, посочва анализаторът. По думите на Баева те не са обърнали внимание на нежеланите последици, а са се концентрирали преди всичко върху смяната на властта.
“За първи път Русия има толкова ясно изразена позиция, която е в противоречие с тази на останалите”, подчертава Баева. Тя твърди, че всичко това произлиза от факта, че за първи път след разпадането на СССР Западът се опитва да навлезе в територии, с които Москва е силно свързана.
Анализаторът смята, че сега Русия получава по-силни карти благодарение на референдума. Баева твърди, че Путин едва ли е очаквал силна подкрепа от Китай във връзка с кризата в Украйна.
“Очаквам по-умерена позиция от Путин и компромиси от страна на международната общност и ЕС”, посочва Баева. Според нея отношенията на Русия и Запада ще се влошат, поради което играчите в дипломацията ще имат възможност да покажат дали са дипломати или силови политици.
България не може да вземе позиция, различна от тази на Европейския съюз, коментира Баева. По думите ѝ министърът на външните работи Кристиан Вигенин не е изразил ясно българския национален интерес по време на визитата си в Киев.
Повече по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!


18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
Борисов обяви: ГЕРБ гради алтернативно правителство за деня, в който ще управляваме
Цените на част от храните продължават да спадат