Германското правителство вярва, че еврозоната ще бъде в състояние да се справи с излизането на Гърция, ако този ход наистина се окаже необходим, посочва новинарското списание Der Spiegel в събота, позовавайки се на анонимни източници от правителството.
Както канцлерът Ангела Меркел, така и финансовият министър Волфганг Шойбле, смятат, че еврозоната е въвела достатъчно реформи от пика на финансовата криза в региона през 2012 г., за да направи така, че потенциалното излизане на Гърция да бъде овладяно, допълва Der Spiegel.
“Опасността от “зараза” е ограничена, тъй като Португалия и Ирландия са считани за реабилитирани”, посочва още източникът на изданието.
В допълнение Европейският механизъм за стабилност - спасителният фонд на еврозоната, е “ефективен” спасителен лост, който вече е на разположение, допълва друг източник според Ройтерс. Големите банки пък ще бъдат защитени от банковия съюз.
Представители на германското правителство в Берлин не са открити за коментар.
Все още не е ясно как член на еврозоната може да я напусне, оставайки в Европейския съюз, но Der Spiegel цитира “високопоставен експерт” и твърди, че “находчивите адвокати” ще могат да изяснят това.
Според текста германското правителство смята излизането на Гърция за почти неизбежно, ако партията на Алексис Ципрас спечели изборите, които ще се проведат на 25-и януари.
Германският министър на финансите Волфганг Шойбле вече предупреди Гърция, че не е добре да се отклонява от пътя на икономическите реформи.


Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"


преди 11 години Видя се ,че само с подстрижки и козметични реформи трудно ще се получи иправнуците ще плащат.Явно е време за кардинални действия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не ме напускайте братя еврогеици кой ще ме фака мен Кончита ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години турците като тебе разбирасе предпочита България да няма суверенитет но факта си е факт ! Излезе ли англия от Еврогеиският съюз а после и Гърция много други държави ще повлекат крака . Не може да съществува съюз с равноправно членство на всички държави в която едни да плочават 170 евро заплата а другите по 3500 евро минимална заплата! Чао на еврогеиският съюз аз винаги ще се боря България да напусне тоси хомосексуален съюз отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Силните държави естествено искат да са силни без да правят нищо.. точно това става когато има единна валута/ЕС/ или една резервна валута/САЩ/. Не знам как ще търгуват помежду си в Евразийския съюз, но ако е в някаква резервна валута - това ще е грешка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Е не е задалжително защото някои друг има котрол над парите ти в Швеция и Англията не са навитаци за тея простотии за да не плащат на някой кавал в Гърция дет не работи ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Съществуването на наднационална валута е задължително .Тя е основният стълб на икономиката . Не мога да разбера обаче притесненията от паралелното връщане на националните валути. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Хаааа я бий тая оферта на САшшш те ше са най-навити на такова нещо ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Всяка държава да продава в собствената си валута без да преминава през точно определена резервна валута.. това е нещото което ще даде равнопоставеност на държавите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Всъщност общата валута не е добро нещо за различни по стандарт на живот държави. Щото тогава силните стават още по-силни, а слабите още по-слаби.ЕС има смисъл,но валутата трябва да е различна за различните държави и всяка да продава в собствената си валута. И при евразийския съюз е същото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не го знам новия с шефа му, но от които и ъгли да погледнем с който сме били в съюз, винаги се е разпадал :)) Затова до някъде се радвам, че сме в ЕС и НАТО защото и те ше потънат, щом ние сме там - гаранте ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар