Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви в реч в Анкара, че в страната няма икономическа криза и се обяви за отказ от използване на чуждестранна валута при някои вътрешни плащания, съобщава ТАСС, като се позовава на турския телевизионен канал Хабер тюрк.
Сега ние сме в период на подем. Не вярвайте, че има криза, всичко това е манипулация. Няма криза. Укрепвайки, ние вървим към бъдъщето, е посочил турският президент.
Той засегна и появилия се в страната проблем с плащането на наемите в търговските центрове, където някои търсят изгода от нестабилността на валутните курсове, заставяйки наемателите да плащат в чужда валута.
Не се заблуждавайте с тези манипулации в търговските центрове. В тази страна няма наем за долари и евро. Занапред такива сметки ще се водят в турски лири, каза Ердоган.
Тук е Турция, не САЩ, добави турският президент. Тук е в сила турската лира. В лири ще отдавате под наем, ще правите покупки, изтъкна той.
От началото на годината турската лира загуби около 40 процентта от стойността си спрямо долара, което доведе до редица икономически трудности в страната - нарастване на инфлацията, поскъпване на стоки и услуги, припомня БТА.
Миналата седмица Турската централна банка повиши водещата си лихва на 24 процента въпреки критиката от страна на президента срещу тази мярка.
Турските власти обявиха, че нямат намерение да искат заем от МВФ, а разчитат на преки чуждестранни инвестиции.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 7 години да няма криза и турците не правят баклава и локум и са вегани всички отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Тоя живее в друг свят и е скъсал с реалността отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Тоя май е взимал уроци от Мaдypo... "ние вървим към бъдъщето", ми не съм чул някой да е останал в миналото, въпросът е какво е бъдещето, а не накъде се върви. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Все още няма ! Което навежда на мисълта - какво значи предвидена глобална криза за 2020г. ? Може би , че 2019 ще е , като в Турция сега . отговор Сигнализирай за неуместен коментар