IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Готова ли е Европа да плати цената на тежките санкции срещу Русия?

Енергийният сектор поражда най-много въпросителни

20:07 | 22.02.22 г. 17
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Joseph Sywenkyj/Bloomberg</em></p>

Снимка: Joseph Sywenkyj/Bloomberg

ЕС повишава перспективите за някои санкции срещу руския нефтен и газов сектор, но те изглежда няма да се прилагат незабавно за директните продажби на въглеводороди в Европа. Шагина от Финландския институт по международни отношения посочва, че една от възможностите в дневния ред на ЕС е ограничаването на продажбите на европейски технологии за нови газови проекти.

Фон дер Лайен коментира пред германската обществена телевизия ARD в неделя, че европейските санкции ще засегнат „всички стоки, които правим, от които Русия спешно се нуждае, за да модернизира и диверсифицира икономиката си, където ние сме глобално доминиращи и те нямат заместител“.

В този смисъл санкциите на ЕС звучат подобно на неконфронтационните санкции от 2014 г., които бяха насочени към способността на Русия да купува технологии за дълбоководни и арктически нефтени сондажи. Възможно е обаче да има известен натиск върху европейските компании: Shell и Total участват в проекти за втечнен природен газ в Русия.

По-широкият политически въпрос е дали гражданите на Западна Европа са готови да направят жертви за Украйна.

Игрите на Китай и САЩ

Американските сенатори обсъждат дали да включат т.нар. „вторични санкции“ в пакет, който да възпира Русия от по-нататъшни действия. Тези метасанкции, които САЩ вече използват срещу Иран и Венецуела, дават на Вашингтон властта да наказва всеки по света, който прави бизнес с конкретни компании или сектори, които вече са под санкции на САЩ.

Според запознати източници на медията европейските служители умоляват американските законодатели да не правят това поради негативния ефект, който това може да има върху компаниите и търговията в ЕС.

Според експерти санкциите на ЕС и САЩ няма да са достатъчни. Вместо това би трябвало да се купува повече от други страни по света поради глобалния характер на веригите на доставки. Например ако САЩ наложат санкции на руската платина - рядък метал, използван в автомобилната индустрия, Русия все още може да продължи да продава платината си на азиатски страни, които след това могат да препродават преработения продукт в САЩ и Европа.

Въпреки че Пекин мълчи що се отнася до напрежението в Украйна, китайското външно министерство се обяви срещу потенциални санкции срещу Русия. „Китай се противопоставя на безпричинното използване или заплахите от едностранни санкции в международните отношения“, каза миналата седмица говорителят на външното министерство Уън Уънбин.

Решаващ въпрос за Запада остава как да определи времето и да наложи точния размер на санкциите срещу Москва за максимално възпиращ ефект. „Важно е да запомните, че целта на този пакет от санкции е различна от 2014 г.: ... става дума за възпиране. Възпирането е, когато санкциите са склонни да работят“, казва Шагина.

Брюксел също трябва да изработи тежки варианти за санкции, за да отстоява позициите си в дипломатическите дискусии, за да не се окаже, че при престрелка е извадил нож.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 0 rate down comment 0
aldy
преди 2 години
"...Готова - неготова, цената е много по-малка в сравнение с десетки хиляди избити, завзета земя, изгорени домове и прогонени хора..." == Ей, ватата един път да признае за поразиите, които бандеровската сггаан извърши на територията на ДЛНР. Ами затова Русия ще плати цената, за да защити руското племе там. Длъжно е да го защити от надигащата се фашистка опасност. И трябваше да го направи много, много по-рано.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 1
novata_ikonomika_
преди 2 години
Или има някой с 6 телефона и 6 регистрации в сайта?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 2
fon
преди 2 години
Интересно каква е тази руска пропаганда, след нападението над Украйна от вчера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 3
Императорът
преди 2 години
От кой, бе - ватенка? От тебе ли? Щото гледам - твоят кумир - спъващото се дядо - нещо му омекнаха коленцата - и вместо със санкции вече плаши плахо с мънички и скромни санкцийчици !!! Какво няма да могат да получат от "белия свят" - противоестествени паради или 38 пола или чеpни хора на които да мият краченцата? Ами те тия благинки не ги и искат, бе?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 10
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Гнycните pyбашници ще си го получат! Както всеки път. Само този път не трябва да получат нищо от Белия свят, да се молят на китайчетата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 6
abdul
преди 2 години
такива като тая ги събират от улицата (да не кажа околовръстното).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 2
Императорът
преди 2 години
Лелелел... ЕС украйна ли ще санкционира?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 2
Зайо Байо
преди 2 години
Най-добре да забранят на Путин да ползва Туитър и Фейсбук. Така ще го засегнат лично със санкции, а и Европа няма да има нужда да плаща нищо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 14
cherney
преди 2 години
Абсолютно вярно. Напълно съгласен. Единственото, което не разбирам е как имаш шест минуса на този коментар!? Явно у нас действително има много глуппави хора
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 4
alphaomega
преди 2 години
ЕС да санкционира Русия е все едно да пикаеш срещу вятъра. ЕС по този начин като играе по свирката на САЩ санкционира себе си. Русия е основен доставчик на ресурси и огромен пазар на който се продава европейската продукция. Няма никаква логика в това ЕС да се противопоставя на Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още