Цената на петрола се повиши във вторник, подкрепена от очакванията за по-силно търсене на горива в САЩ през лятото, преди ОПЕК+ да вземе решение за производствената си политика на заседанието си на 2 юни, предаде Ройтерс.
Фючърсите върху суровия петрол сорт Брент за юли поскъпнаха с 21 цента до 83,31 долара за барел, а тези за август - с 21 цента до 83,09 долара за барел. Фючърсите върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) за юли достигнаха цена от 78,90 долара за барел, което е с 1,18 долара, или 1,52%, повече от петък, след като се търгуваха без сетълмент през почивния ден в САЩ по случай Деня в памет на загиналите във войните.
„Въпреки всеобщото мнение, че по-високите лихвени проценти могат да доведат до слаб ръст на търсенето на „черно злато“, данните за мобилността в реално време показват, че засега това не е проблем“, посочва Джовани Стауново, анализатор от UBS.
Що се отнася до авиотуризма, броят на пътуванията с вътрешни полети в САЩ за май се е увеличил с 5% на месечна база и с почти 6% на годишна база до малко над 90 милиона, сочат данни на компанията за анализ на полети OAG. Данните надхвърлят нивата от 2019 г.
Броят на пътуванията с международни полети през май пък е нараснал с 11% на годишна база до около 14,2 милиона, което е с 8% повече спрямо същия период на 2019 г.
Предстоящата среща на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известна като ОПЕК+, беше изместена с един ден и ще се проведе онлайн. Производителите ще обсъдят дали да удължат доброволното съкращаване на добива с 2,2 млн. барела дневно през втората половина на годината, като източници от ОПЕК+ заявиха, че този ход е много вероятен.
Трейдърите и анализаторите очакват съкращенията на производството да останат в сила и да стимулират допълнително цените.
„Очакваме цените на петрола да се повишат през следващите дни поради очакваното продължаване на доброволното съкращаване на добива от страна на петролните производители и нарастващите перспективи за облекчаване на паричната политика на САЩ“, заяви Сатору Йошида, анализатор в Rakuten Securities.
Йошида добави, че началото на туристическия сезон в САЩ също ще окаже подкрепа.
По-рано трима източници от страните от ОПЕК+ заявиха, че е вероятно удължаване на доброволното съкращаване на добива с 2,2 млн. барела дневно през втората половина на годината.
*Данните са актуални към 9.00 ч. българско време.


Цените на горивата у нас растат лавинообразно
Инвестират над 200 млн. евро в Шумен
На косъм от трагедия: Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на в София
Овъглено тяло на бизнесмен е открито в дома му в Банкя
Mъж е с опасност за живота след катастрофа край Варна
От хартията до BookTok: Екологичният отпечатък на книгите
Д. Грозева: Продавачите на жилища изостават с шест месеца от пазарната реалност
Nvidia обсъжда гаранция за OpenAI по AI проект за 500 млрд. долара
Електропреносната мрежа на САЩ се задъхва заради жегите и центровете за данни
Саудитска Арабия търси нов обход за петрола след заплахата на хутите
60-годишен ЗАЗ се продава за 20 000 евро
JLR спира производството на базовия си модел
Осем неща в автомобила, без които може да минем
Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на „Цариградско шосе“
Луксозен SUV на Zeekr се заключи веднага щом напусна Китай
Как бъдещ президент на САЩ оцелява след катастрофа в Тихия океан и заплаха от канибали?
Само за жени: хороскоп за август 2026
ЦСКА обърна Ботев с два късни гола, феновете искат оставката на Христо Янев
Планът на Запада да окаже натиск върху Путин има очевиден недостатък