Японският бенчмарк Nikkei направи страхотен финал на седмицата, след като се покачи с 1,39% до 22 811,08 пункта. Повечето сектори успяват да подкрепят индекса. Акциите на автомобилните производители Toyota и Suzuki поскъпват съответно с 3,86% и 3,46%.
Синият чип Japan Display, който генерира половината от приходите си от продажба на дисплеи с течни кристали (LCD) на Apple, завърши сесията със скок в цената на акциите си от 8,4%. Това стана, след като се появи информация, че Apple може да използва LCD за един от трите си нова смартфони следващата година, съобщава Ройтерс.
Макроикономическите данни от Япония също подкрепиха пазарите. Страната ревизира данните си за БВП през третото тримесечие до 2,5% от предварителните оценки за 1,4%.
Търговията на основните азиатски фондови пазари в петък като цяло преминава на зелена територия. Другият важен показател в Токио Topix се повишава с 0,98% до 1803,73 пункта.
В Китай също всички показатели завършиха търговията на зелена територия. На борсата в Хонконг Hang Seng отчита ръст от 1,28%, като записва резултат от 28665,57 пункта благодарение на технологичните и финансовите дружества, както и тези от сектора на недвижимите имоти. На корейския пазар Kospi се покачва с 0,34% до 324,68 пункта.
Междувременно стана ясно, че ръстът на китайския износ достига 8-месечен връх. С възстановяването на глобалното търсене китайските стоки стават атрактивни и се внасят с бързи темпове тази година. Това от своя страна позволява на властите в Пекин да затегнат условията и да свият високорисковото кредитиране. Износът от Китай през ноември расте с 12,3% на годишна база, което е най-бързият темп от осем месеца. Повишението се дължи на силните продажби на електроника и високотехнологични стоки. Очакванията бяха за стойност около 5%.
На валутните пазари доларовият индекс, който измерва силата на валутата срещу 6 други валути, се покачи до 93,821. Доларът поскъпна спрямо йената с 0,42% до 113,56 йени. Австралийският долар, от своя страна, се отчете с минимален ръст спрямо щатската валута от 0,01% и се разменяше за 0,7512 долара.


Фотограф показва красотата на Варна през своя обектив
Какво време ни очаква в петък?
Зловещо: Туристи се натъкнаха на труп на жена на плажа
Васил Димитров и Енцо Гюпчанов продължават към полуфиналите на KWU SENSHI Световна купа 2026
Тежки двубои и ярки нокаути в първия ден на KWU SENSHI Световна купа за аматьори 2026
ЕС планира електрификацията до 2040 г. с по-малка зависимост от петрол и газ
Водещият китайски соларен производител заменя среброто с мед
Новините в развитие
Намирането на нова работа у нас е по-трудно, 6% е очакваният ръст на заплатите
Фараж: Ако спечеля, и вие печелите
MINI отбелязва юбилей със специалното Oxford Edition
Синдикатите във Volkswagen се готвят за стачка
Ето ги първите отличници в най-тежките краш тестове на Euro NCAP
Девет често срещани проблема при китайски автомобили
Най-мощният Land Rover Defender беше „скопен“ заради емисиите
Гръцки F-16 кацна аварийно и се запали на летището в Закинтос ВИДЕО
За 8 часа хванаха 43-ма нарушители с тротинетки в София
Времето утре: Слънчево, следобед ще превали на места
Мистерия на Дюни: Туристка бе открита мъртва във вана с нож, забит в гърдите
От Италия през Финландия до село Априлово: Дългият път до дома