С пълната си ярост суперураганът Сaнди нахлу на американското източно крайбрежие. С постоянни ветрове със скорост от 130 километра в час и проливни дъждове центърът на урагана достигна в понеделник вечерта местно време (03.00 часа българско време) южната част на щата Ню Джърси в близост до Атлантик Сити.
Националният център за ураганите (National Hurricane Center) го квалифицира като посттропически циклон. Това обаче не го прави по-малко опасен: поривите му все още имат силата на ураган.
В много градове улиците са наводнени. Бурята засегна пряко още в първите часове на континента над 3 млн. американци. Органите наредиха на над 1 млн. души да се евакуират далеч от бреговете.
Около час след като Сaнди беше в околностите на Атлантик сити в Ню Джърси, медиите съобщиха за пет жертви. Първият смъртен случай в САЩ от бурята бе причинен на човек в Куинс, Ню Йорк. Също така там клон на дърво е минал през покрива на дървена къща.
В най-старата атомна електроцентрала в САЩ заради наводнения в резултат на бурята се е включила алармата. Централата Oyster Creek в Ню Джърси бе изведена от мрежата още преди пристигането на Сaнди.
По данни на агенцията за ядрено регулиране около 19 ч. местно време е обявено "необичайно събитие", когато водата е достигнала определена височина. Близо два часа по-късно ситуацията вече е повишена в "алармено състояние", второто най-ниско предупреждение от четири нива.
Според официалните данни всички американски атомни електроцентрали остават в безопасно състояние. Водите близо до Oyster Creek (в близост до Атлантическия океан) се очаква да се върнат до нормалното си равнище в рамките на следващите часове.
Oyster Creek бе присъединена към мрежата през 1969 г. и предоставя девет процента от консумираната в Ню Джърси електроенергия, предава Ройтерс.
В разгара на бурята Сaнди в Ню Йорк кметът на града Майкъл Блумбърг призова хората в никакъв случай да не излизат по улиците. "Където и да сте: стойте там", каза Блумбърг в понеделник вечерта в кметството.
Същевременно той призова да не се викат спасителни екипи заради повреда на имущество или леки наранявания: "Обадете се само, когато става въпрос за живот и смърт".
Ураганът Сaнди се очертава да бъде една от най-големите бури, връхлетявали някога САЩ. Заради урагана само в Ню Йорк почти 400 000 жители на града са напуснали домовете си. Като цяло от бедствието ще бъдат засегнати около 60 млн. Американци, изчислява енергийният оператор National Grid.


Правителството отпусна до 6 млн. евро на парламента за изплащане на съдебно обезщетение
Хороскоп за 6 август 2026
Откриха тялото на издирвана жена от Ямбол
Варна приема XXVII издание на международния турнир по тенис на маса за ветерани
Треньорството вече ще е професия у нас
Сюзън Малоуни: САЩ изразходваха мунициите си в Иран
Светът губи рафинерии и това заплашва пазара на горива
Китай отвърна на САЩ с ограничения върху износа на дронове и нови санкции
Трафикът през Ормузкия проток е ограничен
Иран обмисля да позволи на Европа да разминира Ормузкия проток
Създателят на Juke поема глобалния дизайн на Nissan
Китай забранява сините светлини на автопилота
Коя е най-търсената екстра при покупка на нов автомобил
Защо производителите възродиха забравената електрическа турбина
Новите коли крият опасност, за която малцина знаят
Джиджи Хадид и Брадли Купър сключиха брак?
Нападение с нож в лондонския "Ковънт Гардън": четирима ранени
Шишков: Разрухата на Витоша е емблема на отиващата си политическа класа
Времето утре: Пак жега, но на места ще превали и гърми
Дете с е-тротинетка пострада при сблъсък с кола, движеща се с предимство
преди 13 години народът не иска войни а хибридите дето се крият в подземните бункери и тези в овалния кабинет отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години *** много вярно във Вашите думи.Старата наша поговорка с пълна сила важи за тях.Копаят гробове навсякъде по-света и Господ,на който лицемерно се молят,не ги забрави,а ги наказа жестоко.Дано народа им си вземе поука и не иска вече войни по света. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ДНЕС НА ФОНДОВАТА БОРСА МЕТАТ МУХАЛА СИ!НЕ СЕ ЛИ ПОУЧИТЕ, ЧЕ НЕ Е ПРАВИЛНО ПО ЦЯЛ ДЕН ДА ТРОШИТЕ ПЛАНЕТАТА И ДА УЧИТЕ ХОРАТА КАК ДА ЗАБОГАТЕЯТ С ИКОНОМИИ, ЩЕ ВИ ПЛИСНА ОЩЕ ЕДНА ВЪЛНА ОТ МОИТЕ, ЗА ДЕ СЕТИТЕ ЧЕ КОЛКОТО ПОВЕЧЕ ГОВОРИТЕ ЗА МУХЪЛ ИКОНОМИИ И ВОЙНА - ТОЛКОВА ПО-МОКРО СТАВА ПРИ ВАС! отговор Сигнализирай за неуместен коментар