С подписа си под закона за временно премахване на тавана на държавния дълг американският президент Барак Обама осигури временно платежоспособността на САЩ. С подписания в понеделник (местно време) закон таванът за държавния дълг (в размер на 16,4 трлн. долара) е премахнат до 19 май с цел предотвратяване на изпадането на страната в неплатежоспособност, предаде Ройтерс.
Така нормативният акт влиза в сила, защото преди това той бе одобрен последователно от двете камари на Конгреса – от доминираната от републиканците Камара на представителите на 23 януари и от контролирания от демократите Сенат осем дни по-късно.
Сега финансовото министерство може да заема до средата на май още пари за погасяване на задължения, въпреки че самоналоженият кредитен лимит е достигнат. 16,4 трлн. долара съответстват на 100% от годишната икономическа мощ на страната.
Целта на удължаването е да се спечели време за още преговори между правителството и опозицията, които да се съгласят на необходимите бюджетни съкращения и намаляване на дълга. Републиканците призовават за решителни стъпки за спестявания, главно в социалния сектор.
Таванът бе достигнат в самия край на миналата година. Веднага след това тогавашният министър на финансите на САЩ Тимъти Гайтнър уведоми Конгреса, че започва да спира изплащането на държавните задължения и че е взел извънредни мерки за предотвратяване на изпадането на най-голямата икономика в света в неплатежоспособност.
Според цитирани от Ройтерс експерти правителството може да вземе до 19 май кредити в размер на общо 450 млрд. долара.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
преди 13 години Интересно, дали до юни-юли ще нваправят дълга 20 трлн долара или повечеЗащото сега ще си взимат на воля и колкото си искат..те си сега имат близо 500-600 млрд долара на година само лихви по федералния дълг, без главниците...тогава ще е трилион по дълга само лихви. Ваймарски сценарии, както писа тук някой, но ние какво да правим в този батак, освен да емигрираме в Швейцария?Пей, сърце юнашко! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Нямат проблеми да правят каквото си искат и с когото си поискат. Както си поискат. Удариха Либия и Ирак, защото не искаха да продават вече в долари - какво значи тук някакъв си таван. Още повече той е повдиган N - брой пъти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години А какво е предписано в US закон при достигане на този таван? Някой знае ли? Не може да съществува ограничение без предписано последствие. И как така лесно си го премахват, не дължат ли някакви неустойки, например на кредиторите си, понеже един вид едностранно променят условията по договора за кредитиране ?! Нали този таван е уж едностранната гаранция за здрава държава, респективно кредитора дава пари заради тази гаранция?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Сега ФЕД ще има вече две печатарки - едната на книжни долари, второтга на държавни обллигации и като зопочне едно социалистическо съревнование между двете печатарки, гледай какво ще отчетат през юни-юли отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Да не би да мислиш, че някой им вярва, просто този който изкупува дълга е ФЕД или някой от придворните и банки, никой нормален инвеститор не би купил държавни ценни книжа на държава, която има един единствен път за оцеляване и той е тотална обезценка на валутата си в случая долара. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ОК, ще се качите по-високо като нямате таван. Да може сгромолясването ви да е по-ефектно.Да мо мислят наивниците, които вярват в зелени вестникарски хартийки - USD !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар