Pfizer постигна споразумение да закупи Hospira – най-голяма компания за производство на лекарства за инжектиране. Стойността на сделката се изчислява на около 17 млрд. долара. Очаква се това да повиши опитите на компанията да разработва нови биологични лекарства, пише Bloomberg.
За да финализира сделката, Pfizer ще плати по 90 долара за акция, заяви медицинската компания днес. Това представлява премия от 39% спрямо цената на една ценна книга на Hospira при затварянето на търговията на 4 февруари.
Prizer търсеше да направи придобиване, след като офертата ѝ на стойност 120 млрд. долара за AstraZeneka през миналата година не успя. Това щеше да бъде най-голямото поглъщане в историята на тази индустрия.
Покупката на Hospira ще добави широка гама генерични стерилни лекарства за инжектиране към портфолиото на Pfizer. Това също така ще помогне на стратегията на компания да предлага повече биосходни лекарства.
„Става дума за засилване на установения фармацевтичен бизнес“, заяви Сам Фазели, анализатор на Bloomberg. „По този начин те могат да вземат установените продукти в много по-голяма организация и потенциално да направят нов отдел“.
Hospira и южнокорейският ѝ партньор Celltrion разработиха биосходно копие на лекарството Remicade на Hohnson & Johnson. То се използва за терапия на артрит и се оценява на 7 млрд. долара. Копието на двете компании бе одобрено от европейските регулатори през юни 2013 г. Remicade губи патентните си права в няколко европейски пазара тази година.
Pfizer търсеше следващия си печеливш ход след серия от изтичания на патенти. Продажбите на компанията спадаха от пика от 67,1 млрд. долара през 2010 г. Това бе годината, в която производителят на лекарства придоби Wyeth в сделка на стойност повече от 60 млрд. долара.
Очаква се световният пазар за генерични стерилни лекарства за инжектиране да достигне 70 млрд. долара до 2020 г., зави Pfizer. Пазарът за биосходни такива може да е 20 млрд. долара до тогава.
Сделката ще бъде финансирана две трети чез пари и една трета чрез нов дълг, заяви Pfizer. Тя би трябвало да добави 800 млн. долара годишни спестявания до 2018 г., твърди компанията.


ЦСКА се докопа до плейоф в Лига Европа след драматичен мач с Макаби
България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
Потайните чистки на Си родиха пазар на слухове кой е следващата жертва
САЩ ще представят план за "икономическа изолация" за Иран следващата седмица
САЩ плащат най-високата доходност по 30-годишен дълг от четвърт век
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Шофьори борят новите технологии с тиксо и стари автомобили
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
След 8 години: Германец успя да си върне конфискуван от полицията Golf
Земеделец откри 500-килограмова неизбухнала бомба в двора си
Мощна експлозия в завод за боеприпаси край Рим
Бащата на Михаела: Посегнеш ли й - ще ти откъсна ръцете и ще ти изтръгна езика! Бог прощава - аз не!
Александра Начева донесе втори бронз от европейското по атлетика