В сряда Федералният резерв на САЩ (Фед) изстреля първия предупредителен изстрел и сигнализира, че е готов да започне да повишава основния лихвен процент - в определен момент, пише CNBC.
Световната инвестиционна общност бе фокусирала вниманието си върху американската централна банка и Комитетът за отворен пазар на Фед отговори на очакванията. Той премахна думата “търпелива” от своето изявление след срещата, което е индикатор, макар и тънък намек, че епохата на нулев основен лихвен процент е към края си.
Като цяло миролюбивото изявление не тръбеше за премахването на думата и в крайна сметка обявява, че „увеличение на целевия интервал за лихвите остава малко вероятно за срещата на Комитета през април“ – фраза, която липсваше от предишни съобщения.
„Комитетът очаква, че ще бъде подходящо да се повишат лихвите, когато видим последващо подобрение на пазара на труда и сме умерено сигурни, че инфлацията ще достигне целта ни от 2% в средносрочен план“, се казва в комюникето.
Акциите бързо излязоха на зелено, като Dow Jones се повиши със 100 пункта за 5 минути след излизането на изявлението. Доходността върху 10-годишните щатски ДЦК падна под 2% за пръв път от 25 февруари, а доларът поевтиня.
„Важното за тази част от изявлението е, че то ясно заявява, че Комитетът търси “допълнително” подобрение, което означава, че икономиката и пазарът на труда все още не са постигнали каквито критерии са нужни за повишаване на лихвите", заяви Дан Грийнхаус, главен стратег в BTIG. „Оставаме с вярата, че Фед първо ще повиши лихвите през септември и разглеждаме това изявление и проектираните промени и намаляваме шансовете за повишение на лихвите през юни“.
„Търпелив“ или не, в думите на наблюдаваното отблизо изявление, Фед изглежда не бърза да затяга политиката. Наистина очакванията за бъдещото повишение се промениха значително.
„Те отидоха по-далеч, отколкото повечето от нас мислеха, особено в частта с пазара на труда“, смята Боб Дол, главен стратег за ценните книжа в Nuveen Asset Management. „Това е миролюбив набор от коментари, свързани с очакванията“.


Радев разпредели функциите на вицепремиерите
Откриха труп до НДК
Жена загина, след като бе блъсната от кола
Търсят управители на ДКЦ „Иван Рилски“ в кв. „Аспарухово“ и Дентален център I във Варна
Откриха процедура за избор на съдебни заседатели при Окръжен съд – Варна
Подобрете Демократичната партия
П. Димитров: Държавата харчи като семейство, разчитащо на бързи кредити
Доц. Георги Лозанов: Свободата на словото отстъпва пред епохата на автократите
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България въпреки по-внимателното поведение на купувачите
AI и облачни услуги и нови пазари ускоряват растежа на Shelly Group
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Бившият национал по футбол Сергей Ребров внесе част от гаранцията за Ермак
НСИ изчисли: Средната работна заплата e 1407 евро
Полицията с допълнителни действия за охрана на Вечното дерби
Мирчев за инцидента: Нито някой ме е бил, нито аз съм бил някого ВИДЕО


преди 11 години Някой очаквал ли е нещо друго? Честито на печелившите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар