Частната компания SpaceX изстреля ракетата Falcon Heavy за първи път, предадоха световните агенции.
Falcon Heavy е два пъти по-мощна от използваните днес ракети. Смята се, че тя ще е идеалната ракета за отвеждане на хора в далечния космос.
Ракетата е дълга 70 метра и е широка 12 метра. Съставена е от три ракети Falcon 9 и е снабдена с 27 двигателя. Стартовата й тяга е около 2200 тона.
Както при ракетите Falcon 9, компанията си е поставила за цел всяка от първите три степени на новата ракета да се върне на Земята, за да бъде използвана отново и да се намалят разходите.
SpaceX увери, че Falcon Heavy може да отнесе два пъти по-голям полезен товар в сравнение с ракетата Delta IV Heavy, при това за една трета по-малки разходи, предаде БТА.
На борда на ракетата за първия ѝ полет е червената кола на създателя на компанията Илон Мъск Tesla Roadster, оборудвана с камери, които да заснемат пътуването. На борда са също почти неразрушим диск с дигитално копие на научно-фантастичната поредица „Фондацията“ на Айзък Азимов, както и плоча, на която са гравирани имената на 6 хил. служители на SpaceX.


Тежка катастрофа с три жертви, сред които и дете
Илиан Илиев: Опитахме всичко през второто полувреме
Гьоко Хаджиевски: Тактическата ни дисциплина беше от ключово значение за победата
Димитър Стоянов: Не очакваме атака от Иран срещу България
Спартак спечели с 3:0 дербито на Варна
Български стартъп прави революция в домашните ремонти чрез AI
Арабските държави се готвят за планина от дълг, за да заобиколят Ормузкия проток
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Продължава най-мащабната евакуация заради пожарите във Франция и Испания
8 женски поведения, които отблъскват мъжа
Гърция, Тунис, Индия... ЮНЕСКО разшири списъка на защитените обекти
Стоянов за самолетите в Безмер: Имаме пълна подкрепа от НАТО за националната ни сигурност
Трима души, сред които и дете, загинаха при катастрофа на АМ "Марица"


преди 8 години За тебе е напълно нормално да си мислиш че си най умния тука ...иначе немаше да си "кухаото" . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години незнаеш, щото не четеш :) Пей пал, така забогате мъска ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години не става дума че трябва да говориш глупости ... зада не заспиш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години В твое лице виждам глyпак, иначе руснаците последните им две изстрелвания бяха пълен провал, съсипаха една камара сателити леко по леко имиджа им на космическа нация избледнява ... но о няма и как да е по друг начин. Мутренските държави гонят умните хора ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Абе имаше, едни шапки беше продал :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години аз не знам нещо на мъск да е излизало на печалба... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ти мани го това връщане. Като си изстреля тази година всичките запланувани ракети с рециклирани чаркове и предостави реален финансов отчет дали аджеба е изгодно това - ей тогава ще бием гонга. А иначе само си чешем езиците тука. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Кога СССР/РФ връщаха ракетите си обратно на земята? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Никой не се сеща за най-важното.Съотношението тежест на ракета към полезен товар при Мъск е от порядъка на 60-те години при СССР. Дано това вече да е към 70-те :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ми да продават ...кат има балъци ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар