Китай протестира остро срещу решението на американския президент Доналд Тръмп да обяви нови търговски мерки срещу страната, които "ще доведат до дисбаланс на пазара", и предупреди, че ще предприеме ответни действия. Това заяви днес китайското министерство на търговията, цитирано от Ройтерс и ТАСС.
Белият дом съобщи късно снощи, че по-късно днес Тръмп ще подпише президентски меморандум за налагане на мита на китайски вносни стоки заради кражба на американска интелектуална собственост. Очаква се тарифите да засегнат вноса на близо 100 китайски стоки на стойност 60 млрд. долара.
Пекин днес обвини Вашингтон в многократно нарушаване на търговските практики, след като вчера Световната търговска организация (СТО) постанови, че САЩ не са изпълнили изцяло решение на организацията от 2014 г. срещу обявени от тях антисубсидийни мита върху множество китайски стоки, от слънчеви панели и вятърни турбини до стоманени цилиндри и алуминиеви профили.
Митата, които се очаква Тръмп да обяви днес, ще се основават на член 301 от търговския закон на САЩ от 1974 година, след като през август миналата година започна разследване дали Китай не нарушава правата на интелектуална собственост.
Тръмп обвинява Пекин, че е принуждавал американски компании да прехвърлят правата си на интелектуална собственост на Китай, за да им бъде разрешено да работят в страната.
САЩ имат убедителни доказателства, че Китай нарушава американското търговско законодателство, посочи снощи в. "Washington Examiner", позовавайки се на свой източник от администрацията.
"Имаме много убедителни доказателства, че Китай използва ограничения за участието на чуждестранен капитал (...), за да изисква и оказва натиск върху американски компании да прехвърлят на китайски предприятия свои технологии", твърди източникът.
По думите му Вашингтон има доказателства, че Китай извършва "киберинвазия" в американски компании с цел да получи конфиденциална информация, включително таква, която е търговска тайна.
Мерките, планирани засега от Вашингтон, се очаква да имат ограничено влияние върху китайската икономика, която е много по-слабо зависима от износа, отколкото бе преди десетилетие, отбелязва Ройтерс.
Повечето китайски корпорации изглежда са доста устойчиви срещу евентуална търговска война предвид големия дял на местните приходи, посочва Алисия Гарсия Ереро, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион на Натиксис (Natixis).
Има обаче определени сектори, които ще бъдат сравнително по-силно засегнати, като информационните технологии и потребителските стоки с дълготрайна употреба, допълва тя.
Американските мита първоначално ще засилят икономическия растеж на страната и ще забавят растежа на китайската икономика, но също така ще намалят световния икономически растеж, предупреди днес китайския държавен вестник "Чайна дейли", цитиран от DPA.
Изданието призова и другите страни да се изправят решително срещу протекционистичните мерки на Вашингтон.
Китай многократно заяви, че не желае да се въвлича в търговска война, но при необходимост е готов да действа.
"Китай няма да седи безучастно, докато биват нарушавани легитимните ни интереси. Трябва да вземем всички необходими мерки, за да защитим решително правата и интересите си", обяви китайското министерство на търговията.
Вестник "Wall Street Journal" съобщи, че Пекин вече е подготвен да отговори на американските действия с мита, насочени към сектори, от които идва голяма част от подкрепата за Тръмп, включително селското стопанство.
Митническите служби на китайското пристанище Лянюнган не са допуснали в страната партида алуминиев прах от САЩ заради несъответствие с екологичните изисквания, предаде ТАСС, позовавайки се на днешно съобщение на китайските митнически служби.
Пратката от четири контейнера с тегло 79,5 тона съдържа твърде много вредни примеси, които не покриват местните екологични стандарти, се казва в съобщението.
(БТА)


Пазаруването вече се превръща във финансова стратегия
От врачанското село Згориград до залата на Чимаев и спаринги с Царукян: Българин покорява ММА в Америка
Съвременните градове поставят фокуса върху личностното развитие на хората
Локо Пд победи Ботев и стигна до бараж, Черно море не успя да се класира
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
Следващата фаза на AI, част 3
Следващата фаза на AI, част 2
Следващата фаза на AI, част 1
Кониндик: Все още няма операция за проследяване на случаите на ебола
Кониндик: Ще има влошаване на ситуацията в източно Конго
Шокиращата история на най-скъпото BMW в света
Прототипът, който превърна Bugatti Veyron в легенда
Как екстремната топлина влияе на автомобилните гуми
Китайските ЕV вече владеят над 15% от пазара в Европа
Неудачници: никой не иска да купува тези коли през 2026
Футболистът Рубен Диас и водещата Мая Джама скъсаха
Димитър Недков за Евровизия: Българите спечелихме първата си геополитическа битка
Украйна отговори на заплахата от нови удари: Путин да спаси страната си, ако може
Аркади Шарков: Думата "реформа" е придобила много изкривен характер
Украйна използва цивилни, майки и таксиметрови шофьори, за да свалят руски дронове