Според американския имунолог Антъни Фаучи настоящите огнища на коронавируса в много части на САЩ се дължат на преждевременното отваряне и изоставянето на мерките в някои щати. „В някои щати губернаторите и кметовете по същество прескочиха насоките и контролните пунктове и отвориха малко по-рано", каза Фаучи по време на участие в подкаста FiveThirtyEight, който беше публикуван в четвъртък.
Експертът и правителственият съветник цитира Флорида като пример, който е пренебрегнал някои насоки. В момента САЩ се представял зле в сравнение с други страни.
Фаучи приписва факта, че в момента САЩ преживяват сериозни увеличения на заразените с около 60 000 нови инфекции на ден, на противоречието на американските политици: „Мисля, че можем да приеме, че без подобно разцепление би имало по-координиран подход".
Някои американски политици, по-специално президентът Доналд Тръмп и някои губернатори, бяха многократно обвинявани, че вземат политически и не базирани на здравеопазването решения за пандемията.
Междувременно Тръмп критикува имунолога в четвъртък вечерта: „Фаучи е мил човек, но направи много грешки", каза той в интервю с един от любимите си телевизионни водещи - Шон Ханити от Fox.
Експертите били допуснали грешки за много неща. Тръмп от месеци настоява за бързо възобновяване на икономиката. Той гледана силната икономика, която все още беше рекордно висока в Съединените щати през февруари, като на един от най-добрите аргументи за неговото преизбиране през ноември.
По време на събитие на американската медия The Hill Фаучи междувременно нарече коронавируса „най-лошият кошмар“ заради лесната му преносимост. Ефективността, с която вирусът заразявал хората, е „наистина забележителна“, каза Фаучи. Той посъветва особено засегнатите щати да прекратят планираното облекчаване на мерките.
Съединените щати никога не успяха да достигнат по-малко от 20 000 нови инфекции на ден след първата ескалация на пандемията през март. Все пак южните щати бързо облекчиха своите ограничения, каза Фаучи. „Трябва да се справим по-добре. Ситуацията е особено сериозна в щатите Флорида, Тексас, Калифорния и Аризона“, каза специалистът.
Едно от основните предизвикателства на коронавируса е, че има много заразени хора, които разпространяват патогена, без да показват никакви симптоми, обясни Фаучи.
Експертът е директор на Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания и член на Работната група на Белия дом за коронавируса. На изслушване в Конгреса миналата седмица той предупреди, че без решителни противодействия броят на новозаразените в Съединените щати може скоро да достигне 100 000 на ден.


Какво показват резултатите от тазгодишните матури?
Али Юзеир търси нокаут в битката срещу Джошуа Акингбаде на SENSHI 32 Grand Prix
Предложиха пак Пламен Тончев за шеф на ДАНС
Вкарват обществените чешми във Варна в онлайн карта
95% от учениците у нас учат с изкуствен интелект
България е сред водещите национални агенции по програмата „Еразъм+“
Покупките на жилища за собствени нужди са основният двигател на пазара у нас
Рокнфард: Иран няма да приеме отделянето на Ливан от преговорите
Рокнфард: Не очаквам споразумение САЩ-Иран за 60 дни
Парадоксът на Мондиал 2026: Футболната еуфория среща политиката на разделение
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Изчезналото Ferrari на Майкъл Джордан се появи след 24 години
Volkswagen жертва две марки, за да излезе от кризата
11 минивана, които обезсмислят покупката на SUV
Времето утре: Леко захлаждане и краткотрайни валежи
Мъж е обвинен за блудство с 9-годишно момче и 7-годишно момиче
Демерджиев обещава разкрития за полетите на Пеевски
Въпреки климата: Язовирите ни са най-пълни от 10 години насам