Водещите индекси на Wall Street завършиха борсовата сесия във вторник със слаби изменения, които обаче бяха достатъчни да изведат S&P 500 до нов рекорд на фона на стимулиращи икономически данни, съобщава CNBC.
Широкият индекс напредна с по-малко от 0,1% до 4291,8 пункта, но все пак отчете четвърта поредна сесия на рекордни затваряния. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отбеляза също минимално повишение до 34 292,29 пункта. От своя страна технологичният бенчмарк Nasdaq Composite се повиши с 0,2% до 14 528,33 пункта и също записа рекорд.
Акциите в сектора на домашното строителство поскъпнаха, след като от S&P Case-Shiller публикуваха данни, според които цените на жилищата в САЩ са се покачили с над 14% през априлспрямо предходната година. В пет американски града, включително Сиатъл, налице бе най-голямото увеличение, отчитано някога.
Книжата на полупроводниците също набраха инерция по-късно в сесията. Тези на Advanced Micro Devices поскъпнаха с 2,8%, а на Skyworks с 4,5%. General Electric на свой ред даде тласък на индустриалния сектор с повишение от 1,6%, след като Goldman Sachs повиши оценката си за акциите.
Пазарът отчете поредица от рекорди през последните седмици, но повишенията бяха относително скромни и някои стратези отбелязаха, че налице е слаба пазарна широта. Но нейното свиване и това на общата волатилност може да са естествена пауза през летните месеци преди по-натовареният сезон на отчетите, посочва Бил Макмахън, главен инвестиционен директор в Charles Schwab Investment Management.
„Смятам, че хората са до някаква степен в състояние на изчакване, така че не е изненада да видим известно намаляване на волатилността и влошаване на широтата“, коментира той, допълвайки, че разпространението на варианта „Делта“ на коронавируса може също да натежава върху акциите.
Акциите на Morgan Stanley поскъпнаха с 3,4%, след като банката обяви, че ще удвои тримесечния си дивидент. Тя също така съобщи и за програма за обратно изкупуване на акции за 12 млрд. долара.
Със задаването на края на юни и на второто тримесечие S&P 500 е напът да запише пети пореден месец на ръстове. Nasdaq пък ще отчете седми месец на повишения от осем. Dow обаче е на червено за месеца, прекъсвайки четиримесечна печеливша серия.
До края на понеделник от началото на годината S&P 500 е нагоре с 14%, а Dow и Nasdaq – с 12%.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации се понижи леко до съответно 1,475% и 2,09%.
Доларовият индекс напредна с близо 0,2% до 92,05 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола нарасна. Фючърсите върху американския сорт WTI поскъпват с 0,7% до 73,41 долара за барел, а тези върху бенчмарка Брент – с 0,6% до 75,11 долара за барел.
Златото на свой ред опевтинява осезаемо с близо 1,1% до 1761,7 долара за тройунция.