Водещите индекси на Wall Street започнаха седмицата дълбоко на червено, докато инвеститорите анализираха редица рискови фактори за пазарите, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial потъна с над 600 пункта (1,8%), което е и най-големият му спад от 19 юли насам. В най-лошия си момент показателят бе надолу с 971 пункта.
От своя страна S&P 500 изтри 1,7%, като почти всеки сектор се свива с по поне 1%. Това е и най-лошия ден за широкия измерител от 12 май.
Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite потъна с 2,2%.
Няколко са причините за разпродажбите: инвеститорите продължават да се притесняват за ефектите от проблемите на китайския имотен пазар и по-специално с гиганта Evergrande. Във вторник започва двудневната среща на ръководството на Федералния резерв, на което се очакват нови насоки за свиването на паричните стимули на фона на растящата инфлация и подобряващия се пазар на труда.
В същото време притеснение продължава да буди и ситуацията с коронавируса, заради очакваното по-хладно време в Северна Америка.
Септември традиционно е слаб месец за пазарите, а тенденцията на разпродажбите се усилва през втората половина на месеца.
Разпродажбите от днешния ден за кратко тласнаха S&P 500 на 5% под последния си дневен рекорд. Доста време мина, откакто пазарът последно бе изправен пред разпродажби от такъв магнитуд, тъй като инвеститорите продължаваха да купуват и при поевтиняване, подкрепяни от фискалните и парични стимули. Индексът завърши сесията на 4,1% от последния си връх от 2 септември.
С най-много поевтиняха акциите, свързани със световното възстановяване. Тези на Ford изтриха 5,5%, а на Carrier Global с 2,2%. Книжата на General Motors и Boeing изтриха съответно 3,8% и 1,8%, а на Nucor steel 7,7%.
Енергийните акции също се представиха зле на фона на поевтиняването на петрола.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент свиха цената си с 1,2% до 74,44 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI с 1,6% до 70,84 долара за барел.
Енергийният сектор се раздели с 3% и стана най-зле представящият се от 11-те групи на S&P 500. Акциите на APA се свиха с 6,1%, на Occidental Petroleum с 5,5% и на Devon Energy с 5,4%.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации се сви леко до съответно 1,312% и 1,848%.
Доларовият индекс от своя страна остана почти без промяна на равнище от 93,24 пункта.
Банковите книжа също понесоха удар, тъй като евентуалното понижение на основните лихви може да се отрази на печалбите. Тези на Bank of America и JPMorgan Chase поевтиняха със съответно 3,4% и 3%.
Индексът на волатилността Cboe Volatility, известен още и като измерителят на страха на Wall Street, се покачи над нивото от 26 пункта, което е и най-високото му представяне от май насам. Сесията завърши нагоре с близо 19% до 24,76 пункта.
Водещите индекси на американския пазар са на червено за месеца в синхрон с историческата тенденция. За септември Dow изтрива 3,3%, S&P 500 е надолу с 3,2%, а Nasdaq Composite с 2,9%.
В унисон с рисковите активи биткойнът също записва спад, като към 23 ч. българско време цената му се понижава със 7,3% до 43 863,86 пункта.
Златото обаче поскъпва с 0,8% до 1765,3 долара за тройунция.


Мачовете и спортът по ТВ днес (1 август)
Виц на деня - 1 август
Времето във Варна на 1 август 2026
Асен Василев: Бюджетът нарушава Конституцията
Честваме паметта на светите мъченици братя Макавеи и изнасянето на светия Кръст Господен
Как климатичните промени водят до по-чести огромни пожари в Европа
Иън Пармитър: Президентът Тръмп търси победи
Щ. Ножаров: Пенсионна реформа ще спести на държавата почти 500 млн. евро
Фабричната активност в Китай се сви за първи път от 5 месеца
Джейн Харман: Украйна е огромна мишена за Русия
10 спортни седана за истински шофьори
Звезда от Top Gear отнесе две големи глоби за превишена скорост
Летящо колело размаза кола на магистрала
Властите в Лондон поискаха 1 милиард лири от водещи производители
Hyundai Tucson остава без дизел и ръчни скорости
От 1 август се вдигат осигурителните прагове, държавните служители започват да плащат осигуровките си
Девет жертви на руска балистична атака срещу Киев тази нощ
Тръмп заплаши: Ще ударим Иран много тежко
Пожар избухна в храма "Св. Василий Блажени" в Москва
Слънчево и горещо ще е в първия ден на август