Председателят на Световния икономически форум (СИФ) Клаус Шваб се изказа песимистично за световната икономика, която по неговите думи страда от "синдром на глобално изтощение" и е твърде слаба да се справи с взаимно свързаните заплахи пред правителствата и бизнеса.
Според Клаус Шваб, който е създател на форума в Давос, на който всяка година се включват редица водещи фигури от политическите и икономическите среди, светът все още не е успял да се справи напълно с последиците от ипотечната криза в САЩ, предава Ройтерс.
По неговите думи, дни преди началото на тазгодишната среща в Давос, икономиката все още не е навлязла в след-кризисен етап. Той предупреждава и за опасността икономическата криза да прерасне в социална, както вече се е случило в някои страни.
Клаус Шваб посочва, че при сегашната ситуация политическата система и институциите вече са прекалено затруднени от сложността на проблемите, с които трябва да се справят.
Световният икономически форум в Давос е едно от най-важните събития в света на финансите и на него присъстват министри, изпълнителни директори на банки и компании, както и много икономисти.
Срещата в швейцарския планински курорт през тази година ще се проведе на фона на неравномерното икономическо възстановяване в света. Според анализаторската компания IHS преструктурирането на гръцкия държавен дълг е неизбежно и финансовите пазари могат да предизвикат следващата фаза на дълговата криза още през тази година.
В доклад през миналата седмица Световният икономически форум определи трите най-големи взаимосвързани рискове пред света. Единият е свързан с рисковете пред икономиката заради фискалните, търговските и валутните проблеми. Другият произтича от суровините заради покачващите се цени на енергийните ресурси и храните, и намаляващите запаси от вода. Третата група от рискове се свързват с незаконната търговия и корупцията.
Тазгодишната среща на Световния икономически форум в Давос ще се проведе от 26 до 30 януари.


Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Ейса Гонсалес се обясни в любов на Григор Димитров
Манолова: Заради надценките цените са безобразно високи, потребителите са смачкани
Актьорът Дилън Спраус и съпругата му чакат бебе
Краят на войната Русия - Украйна или нов етап от конфликта?
НСИ: Средната заплата в София надхвърля 2000 евро