Компаниите от Русия и Китай е най-вероятно да предложат подкуп, докато правят бизнес на международните пазари, разкрива изследване на Transparency International (TI), цитирано от BBC.
Двете страни имат най-слабите резултати сред 27 водещи световни икономики. В изследването са участвали 3 000 изпълнителни директори на компании от цял свят.
Най-консервативни по отношение на подкупите са компаниите от Холандия и Швейцария, докато Великобритания, САЩ и Франция са класирани съответно на 8, 10 и 11-то място.
„Много е обезпокоително, че Русия и Китай попадат в дъното на индекса“, посочва TI в своя доклад. „Като се вземе под внимание нарастващото глобално присъствие на руските и китайските бизнеси, подкупите и корупцията вероятно ще окажат съществено влияние в страните, където те оперират“, се казва в изследването.
Други от основните развиващи се икономики се нареждат доста по-напред в индекса. Индия е класирана на 19 място, докато Бразилия е 14-та - една позиция пред Италия.
Русия, която се нарежда в дъното на класацията заема специално място в доклада на TI. „За съжаление, в обществения живот и бизнеса в Русия не се срещат дори и островчета на почтеност“, казва директорът на организацията за Русия Елена Панфилова.
Бизнесмените от страни, чийто правителства имат репутацията на най-корумпирани доста по-често предлагат подкупи, изтъква TI. Подкупите се използват най-често за спечелване на обществени поръчки и строителни проекти. Докладът призовава за координиране на международните усилия за справяне с проблема.
Предлагаме класацията* на TI, в която участниците в изследването са били запитани колко често компании от изброените страни са им предлагали подкупи:
1. Холандия, Швейцария.
3. Белгия.
4. Германия, Япония.
6. Австралия, Канада.
8. Сингапур, Великобритания.
10. САЩ.
11. Франция, Испания.
13. Южна Корея.
14. Бразилия.
15. Хонконг, Италия, Малайзия, Южна Африка.
19. Индия, Турция.
21. Саудитска Арабия.
22. Аржентина, Обединените Арабски Емирства.
24. Индонезия.
25. Мексико.
26. Китай.
27. Русия.
*Страните с бизнеси, които най-често предлагат подкупи се нареждат в дъното на класацията


ИАМА: Дипломатите да уточнят как танкерът Kairos е докаран в български води
300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Костадинов зове за бойкот на Евровизия
Турнир по акробатичен рокендрол се провежда днес във Варна
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Империята на китайските пристанища, част 4
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Фермерският протест: Отново спряха движението през ГКПП "Кулата" на ТИР-ове
Мицкоски работи за "Сръбски свят", а не за независима РСМ
В кадър: Никулден във Варна с военен ритуал, молебен и курбан
Здравко от "Ритон" е в болница, дуетът отлага участия и концерт
Любен Дилов-син: Готови сме за избори, но държавата има нужда от бюджет