Саудитска Арабия е удовлетворена от позицията на САЩ за ядрената сделка с Иран и смята, че споразумението ще допринесе за сигурността и стабилността в Близкия изток.
Това съобщи високопоставен представител на кралството във връзка с посещението на саудитския крал Салман във Вашингтон. Това е първата му визита в САЩ, откакто седна на трона през януари и след като през юли Вашингтон и Терехан се споразумяха за ядрената сделка.
Отношенията между двете страни поохладняха заради отдръпването на Обама от региона, липсата на преки действия на САЩ срещу президента на Сирия Башар Асад и обръщането на Страната на неограничените възможности към Иран след Арабската пролет от 2011 г.
Двете държави обаче имат много общи стратегически цели и зависят една от друга по редица ключови въпроси, включително икономически и политически.
В изказване след срещата между Обама и Салман външният министър на Саудитска Арабия посочи, че американският президент е уверил Рияд, че споразумението не позволява на Иран да се сдобие с ядрено оръжие. Обама е обяснил и че се предвиждат проверки, след които санкциите може да бъдат бързо възстановени, ако се установи, че Техеран нарушава споразумението.
При тези условия Саудитска Арабия подкрепя сделката, посочва външният министър на кралството.
Арабските държави от Персийския залив по-рано изразиха подкрепата си за ядрената сделка с Иран, но се опасяват, че вдигането на санкциите би позволило на Техеран да следва дестабилизираща политика в Близкия Изток. Критиците твърдят, че ядрената сделка ще даде възможност на Иран икономически да увеличи подкрепата си за въоръжените групировки в региона.
Рияд и Техеран са на противоположни мнения по редица регионални въпроси, включително и продължаващата вече повече от четири години гражданска война в Сирия и размириците в Йемен.
Обама коментира вчера, че той и Салман споделят опасенията за Йемен, както и необходимостта да се възстанови функциониращо правителство, което да се справи с хуманитарната криза.
Саудитска Арабия остава най-големият износител на петрол в света и не възнамерява да намалява добивите, въпреки вероятността скоро и Иран да започне да изнася черно злато, припомня информационната агенция.
На срещата с Обама Салман е повдигнал въпроса за по-бързото освобождаване на американски военни технологии и оръжейни системи в страната му. Двамата са обсъдили и новото стратегическо партньорство, но подробности по разговорите още няма.
Саудитска Арабия е в напреднали разговори с правителството на САЩ за закупуване и на две фрегати от САЩ – сделка, оценявана на около 1 млрд. долара. Продажбата ще бъде крайъгълният камък на дълго отлаганата многомилиардна модернизация на военноморския флот на кралството.


Меси донесе победата на Локо (Сф) над Ботев (Пд) в драматичен мач с пет гола
Задействаха BG-ALERT в Бургаско, две реки преляха
Седмичен хороскоп 8 - 14 декември 2025
Паника заради еврото: Хората се страхуват от измами и скок на цените
Учениците в Германия скочиха срещу закона за военната служба
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Новата стратегия за национална сигурност на Тръмп е насочена към Европа
Като робство е, нямаш права: Говорят дезертирали руски войници
Невероятен Никулден в Бургас: От ледено плуване до празнични сцени и рибен курбан
Мощни слънчеви изригвания следващите три дни
Локо София удари Ботев Пловдив в истинска драма с пет гола
преди 10 години Никого не кефят иранците. Ама нали трябва цената на петрола да се държи ниска и повече страни да се примамват настрани от Русия, та се правят компромиси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години просто им се налага да "омекнат" да не ги боли глава и тях ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар